foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Serdecznie witamy na stronie Powiatowego Zespołu Szkół im. Władysława Reymonta w Obornikach Śląskich. Z Nami wygracie swoją przyszłość!

Powiatowy Zespół Szkół

im. Władysława Reymonta


Notice: Undefined offset: 1 in /home/pzsoborniki/domains/pzs-obornikislaskie.pl/public_html/templates/dd_myschool_54/library/Artx/Content/SingleArticle.php on line 95

Notice: Undefined offset: 1 in /home/pzsoborniki/domains/pzs-obornikislaskie.pl/public_html/templates/dd_myschool_54/library/Artx/Content/Item.php on line 68

W dniach 22.09-26.09.2017 r. gościliśmy w PZS w Obornikach Śląskich naszych niemieckich partnerów z Robert-Koch-Schule z Clausthal-Zellerfeld. Mieliśmy tylko 3 pełne dni na pokazanie im naszego regionu. Było to niełatwe zadanie, gdyż nasi goście byli dopiero co po zwiedzaniu Krakowa, z którym teraz miał konkurować Wrocław.

Postanowiliśmy połączyć przeszłość (w tym tradycję) ze współczesnością. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od Pawilonu Czterech Kopuł, a w nim Muzeum Sztuki Współczesnej, a następnie Hali Stulecia. Naszych partnerów zachwyciły nie tylko dzieła sztuki, czy też niezwykła architektura, ale też historia tychże obiektów, wpisanych na listę UNESCO.

Oczywiście nie pominęliśmy pokazów wodnych Wrocławskiej Fontanny, której malownicze tło posłużyło do powstania przepięknych zdjęć.

Następny dzień był przeznaczony na zwiedzanie - mającego swoją charyzmę - seminarium w Bagnie oraz Hydropolis we Wrocławiu- muzeum obrazującego niezwykły wodny świat pod różnym kątem, ukazującego niezwykłe osiągnięcia technologiczne „pięknych umysłów” wynalazców, naukowców, konstruktorów.

Podróż z Hydropolis gondolą podkręciła emocje wycieczkowiczów. Spacer nocą po Ostrowie Tumskim i Rynku nastroił nas romantycznie i estetycznie. Żywe zainteresowanie Niemców oraz zachwyt urokami Wrocławia skłonił nas Polaków do spojrzenia „świeżym okiem” na piękno naszego regionu i napawał dumą.

Poniedziałkowa wycieczka do fabryki bombek w Krośnicach, gdzie krok po kroku objaśniano cykl produkcyjny ręcznie wytwarzanych bombek, feeria barw, unikatowych wzorów oraz warsztaty malowania bombek wprowadziły nas w świąteczny nastrój i skłoniły do licznych zakupów w firmowym sklepie.

Pięknym gestem i formą podziękowania była namalowana i podarowana nam przez opiekuna niemieckiej grupy bombka z insygniami polskimi.

Naszą wymianę zakończyliśmy dyskoteką, na której młodzi i starzy świetnie się bawili. W tym miejscu należą się podziękowania rodzicom, którzy wspierali nas w każdy możliwy sposób - czy to organizując transport, czy to przygotowując smakołyki, czy też wspierając finansowo, a co najważniejsze przyjmując niemieckich uczniów, w swoich domach z prawdziwą, polską gościnnością.

To, „iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają!” wiemy dobrze, ale polscy rodzice dobrze radzą sobie także z językiem niemieckim oraz angielskim czyniąc pobyt swoich gości jeszcze bardziej komfortowym i wspaniale wkomponowując się w przesłanie wymiany.

Na uwagę zasługują także nasi uczniowie, którzy poza programem szkolnym dodatkowo organizowali swoim gościom czas wolny. Byli na tyle troskliwi, że potrafili dopatrzyć się urodzin niemieckiej koleżanki i zgotowali jej miłą niespodziankę w postaci urodzinowego przyjęcia.

Naszych niemieckich gości - uczniów i nauczycieli poznaliśmy jako otwartych, sympatycznych, rozmownych i pełnych humoru ludzi, z którymi łatwo było przełamać barierę nie tylko językową, ale i kulturową.

Opiekunki wymiany polsko-niemieckiej: Beata Janiak i Danuta Pawlaczek

2021 Copyright Powiatowy Zespół Szkół im. Władysława Reymonta w Obornikach Śląskich Rights Reserved