W tym roku udało się napisać 422 listy w dwóch sprawach: dziewczynek z Burkina Faso zmuszanych do małżeństw oraz Yeceni Armen z Meksyku,która była torturowana, dopóki nie przyznała się do zabójstwa swojego męża.
Apelowaliśmy do rządu Burkina Faso,aby egzekwował obowiązujące prawo i chronił dziewczęta oraz młode kobiety przed małżeństwami z przymusu. Meksykański rząd wzywaliśmy a kolei do wycofania zarzutów postawionych Yecenii Armenty i jej natychmiastowego zwolnienia. Mamy nadzieję, że jak co roku nasze listy pomogą poprawić sytuację osób, w sprawie których pisaliśmy.

W tym roku po raz kolejny uczniowie z naszej szkoły chwycili długopisy i włączyli się w akcję Maratonu Pisania Listów. Tegorocznymi bohaterami były kobiety i dziewczęta z Mkhondo - RPA, które dotyka wysoki wskaźnik śmiertelności okołoporodowej. Z raportów Amnesty International wynika, że wiele kobiet  jest tam  źle traktowanych w przychodniach i szpitalach, a dostęp do opieki zdrowotnej jest utrudniony z powodu braku personelu oraz tanich połączeń transportowych w regionie. Natomiast w Indiach w 1984r. miała miejsce największa katastrofa przemysłowa w historii w mieście Bhopal. Po upływie 30 lat osoby poszkodowane wciąż walczą o sprawiedliwość, a firmy związane z tą sprawą wciąż nie zostały pociągnięte do odpowiedzialności. Teren fabryki nie został oczyszczony. Utrzymujące się skażenie środowiskowe narusza prawa człowieka już kolejnych pokoleń, które mieszkają w pobliżu opuszczonego zakładu. Wspólnie wzywaliśmy władze w Indiach do oczyszczenia terenu dawnej fabryki oraz zapewnienia, że korporacje winne wycieku gazu i zanieczyszczenia zostaną pociągnięte do odpowiedzialności, a władze RPA do podjęcia działań, by uchronić kobiety przed bezsensowną śmiercią w ciąży i po porodzie. Łącznie udało nam się napisać 1011 listów!

W dniach 5 - 9 grudnia br. z inicjatywy szkolnej grupy Amnesty International działającej w naszej szkole od ubiegłego roku odbył się Maraton Pisania Listów. Koordynatorem tej akcji oraz AI w obornickim liceum jest p. Małgorzata Zaręba. Słowo "akcja" jest tu jak najbardziej na miejscu - już od września większość uczniów naszej szkoły czekała na hasła: „Zaczynamy maraton!”, „W tym roku znów musimy pomóc!”, „Piszemy!”. Kiedy nadszedł czas, w poniedziałek 5 grudnia długopisy poszły w ruch i do piątku 9 grudnia nasi licealiści napisali 1206 listów, pobijając tym samym zeszłoroczny rekord 1000 listów.

Uczniowie wybrali dwie kandydatury: Nigeryjczyków, z których już ponad dwa miliony straciło domy na skutek przymusowych wysiedleń oraz prześladowanego Kameruńczyka, studenta, który został skazany na trzy lata więzienia, tylko dlatego, że jest podejrzewany o homoseksualizm. Pisząc listy mieliśmy nadzieję, że powtórzy się ubiegłoroczny sukces jakim było uwolnienie Mao Hengfeng – chińskiej działaczki związkowej, uwolnionej z zakładu „reedukacji przez pracę”.

Dziękujemy wszystkim za czynny udział w tej akcji!

oprac. Małgorzata Zaręba

W dniach 14-15 grudnia, w ponad 400 miejscach w całej Polsce odbył się XIV Maraton Pisania Listów Amnesty International. Nasza szkoła w tygodniu poprzedzającym włączyła się również w tą akcję. Uczniowie w szkole lub w domu mieli możliwość samemu napisać list w sprawie dwóch bohaterów tegorocznego Maratonu, byli to: Eskinder Nega z Etiopii (dziennikarz odsiadujący wyrok osiemnastu lat pozbawienia wolności za to, że w swoich wypowiedziach i artykułach krytykował rząd i głosił prawo do wolności słowa) oraz Hakan Yaman z Turcji (który wracając z pracy został złapany przez policję i padł ofiarą ich brutalnego napadu, w wyniku czego stracił jedno oko i prawie 80% zdolności widzenia w drugim, miał złamanie kości czaszki, złamania innych kości i oparzenia drugiego stopnia).

List mogła napisać każda osoba, która chciała wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka. W naszej szkole udało nam się napisać aż 1385 listów. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy pisane przez ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Takie akcje pomagają nam kształcić swój światopogląd, a także przyczyniają się do pomocy innym ludziom.

oprac. Natalia Kazana, kl.1a

10 października w naszym Liceum odbyły się obchody Dnia Przeciwko Karze Śmierci. Członkowie szkolnej grupy Amnesty International pod opieką pani Małgorzaty Zaręby zorganizowali wystawę w holu szkolnym, gdzie rozwieszone zostały zdjęcia z przeprowadzanych egzekucji oraz ogólne informacje o tym okrutnym procederze. W różnych częściach szkoły umieszczono plakaty informujące o dniu przeciwko wykonywaniu kary śmierci. Każdy z uczniów otrzymał również ulotkę z podstawowymi informacjami o karze śmierci.

Tego samego dnia uczniowie z poszczególnych klas podpisywali petycje o zniesienie kary śmierci na Białorusi - jedynym kraju europejskim, który jeszcze ją stosuje, a także w sprawie Fatimy Hussein Al-Badi, która skazana została na śmierć za zabicie męża. Czynu tego jednak nie popełniła i jej wyrok wydany został niesprawiedliwie. Swój podpis pod petycjami złożyła również dyrekcja szkoły oraz większa część grona pedagogicznego. Łącznie udało nam się zebrać ponad sześć list podpisów, czyli 120 głosów przeciwko karze śmierci na Białorusi oraz 120 podpisów w sprawie Fatimy. Podpisane petycje wysłaliśmy do Prezydenta Aleksandra Łukaszenki wzywając go do natychmiastowego zaprzestania egzekucji i złagodzenia wyroków więźniów skazanych na śmierć, co byłoby pierwszym krokiem w kierunku całkowitego zniesienia kary śmierci. Natomiast apel w sprawie Fatimy przesłaliśmy do Polskiej Prezydencji, aby zabrała głos w jej sprawie i wezwała władze Jemenu do natychmiastowego złagodzenia kary wobec niej, oraz powzięcia kroków mających na celu wprowadzenie moratorium na wykonywanie kary śmierci, a w przyszłości całkowitej abolicji.

Po lekcjach chętni mieli okazję oglądać film pt. Kobieta w Całunie (film udostępniła nam na ten dzień Grupa Horyzont - przeciw karze śmierci). Opowiadał on o losach kobiet w Iranie, które są w tym kraju bardzo dyskryminowane. Dochodzi tam do skazywania kobiet na śmierć poprzez ukamienowanie za cudzołóstwo, prostytucję czy zabójstwo w obronie własnej nawet bez udowodnienia winy. Historia głównej bohaterki filmu - Szadi Sadr pracującej na rzecz praw kobiet, dobitnie ukazała fakt, iż walka o podstawowe prawa wiąże się w Iranie z wielkim niebezpieczeństwem. Drastyczne relacje z bestialskiego kamienowania zszokowały wszystkich. Nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, że w XXI wieku istnieje tak nieludzka forma zadawania śmierci wykonywana w majestacie prawa! Wszyscy byliśmy wstrząśnięci tym faktem i jednogłośnie stwierdziliśmy, że takie rzeczy nie powinny mieć nigdy i nigdzie miejsca. Po obejrzeniu filmu wywiązała się burzliwa dyskusja dotycząca samego faktu słuszności skazywania ludzi na karę śmierci. Większość z zebranych była za jej zniesieniem, ale znalazły się również takie osoby, które twierdziły, iż kara śmierci jest potrzebna. Padało wiele argumentów „za” i „przeciw” jednak w trakcie dyskusji coraz większa liczba dyskutantów przyznawała, kara śmierci to łamanie podstawowego prawa człowieka do życia i nikt nie powinien mieć władzy nad życiem drugiego człowieka. Zgodnie stwierdziliśmy, że kara śmierci jest najczęściej aktem zemsty.

Osoby, które najbardziej udzielały się w dyskusji nagrodzone zostały koszulkami z logo Przeciw Karze Śmierci oraz książeczkami informacyjnymi na temat kary śmierci. Te nagrody oraz ulotki informacyjne otrzymaliśmy za pośrednictwem Pana Macieja Sopyło, koordynatora grupy "Horyzont - przeciw karze śmierci". Cała akcja pozwoliła podnieść świadomość uczniów naszego liceum i ukazała, jak ważne jest podejmowanie rozmów na tak istotne dla naszego społeczeństwa problemy.

Oprac. Małgorzata Zaręba