Czy zastanawialiście się, co robi architekt krajobrazu zimą? Projektuje! Bo kiedy przyroda śpi, my mamy pełne ręce roboty. Zgodnie z tą zasadą uczniowie klasy 3 TA wykorzystali tegoroczny sezon „niepogody” na wykonanie ciekawych koncepcji i makiet ogrodów, które ostatnio prezentowaliśmy Wam przy okazji Dni Otwartych. Chłodne lutowe i marcowe piątki spędziliśmy w naszej szkolnej pracowni tworząc miniaturowe modele ogrodów pełnych roślin i małej i większej architektury. Uczniowie wykazali się imponującymi zdolnościami i umiejętnościami manualnymi oraz wyobraźnią w zakresie wykorzystania różnych materiałów do wykonania makiet, co dało świetne wyniki. Dla tych, którzy sądzą, że nowe ogrody wyrastają wiosną, jak grzyby po deszczu i dla tych, którzy o zakładaniu ogrodów zaczynają myśleć, dopiero gdy ciepłe promienie słońca obudzą wraz z pierwszymi kwiatami tęsknotę za własnym kawałkiem raju, powinno to być nauką - najlepszy czas na planowanie właśnie minął. Chcecie mieć taki piękny ogród, jak te na makietach?  Z gotowymi projektami w dłoni, teraz czas przejść do fazy realizacji!

4 października 2013 uczniowie klasy III TA: Klaudia Antolak, Klaudia Będkowska,  Marcin Groń, Anna Freus, Karolina Sienkiewicz i Joanna Fornagiel wzięli udział  w warsztatach w ramach wspólnego projektu edukacyjnego pt: „Kształtowanie swojej  przyszłości poprzez zieleń wokół nas”, realizowanego przez Powiatowy Zespół Szkół w  Obornikach Śląskich i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szewcach. Ze strony szkoły w Szewcach w zajęciach udział wzięli uczniowie klasy III Gimnazjum. Było to drugie spotkanie uczniów obydwu szkół, poświęcone koncepcji rewitalizacji parku w Szewcach.

 

Chcesz wyjechać na Litwę?

Przyłącz się do akcji organizowanej przez Panią Nehrebecką Stań po zielonej stronie mocy. 3 miejsca w projekcie zarezerwowane dla najambitniejszych zbieraczy! We wrześniu 2013  10 uczniów i 2 opiekunów wyjedzie na tydzień do pięknej miejscowości Troki, Litwa. Tytuł projektu: High five 2: critical mind for media Całość finansowana jest przez  Litewsko - Polski Fundusz Wymiany Młodzieży. Zapraszamy na stronę projektu i prosimy o lajkowanie :-)

https://www.facebook.com/PolishLithuanianHighFiveProject?fref=ts

Opiekun projektu: Anna Matwiszyn

Zamek w Trokach na jeziorze Galwe na Litwie

W dniach 20-27 września 2013r. 10 uczniów liceum i technikum wzięło dział w projekcie litewsko-polskim High - Five 2: Social Media and Critical Mind.

Rano w piątek wyjechaliśmy pociągiem z Obornik Śląskich i po ok. 20 godzinach byliśmy na miejscu. Nasze domki usytuowane były w pięknej, malowniczej scenerii Trakai: las, jezioro i zamek w oddali. Po południu poznaliśmy 12 osób z litewskiej strony grając w gry integracyjne oraz wykonując rozmaite zadania.

Drugiego dnia przedstawialiśmy nasze pantomimy, odwiedziliśmy pałacyk Uzutrakis,  a wieczór spędziliśmy w saunie oraz na wspólnym kibicowaniu w czasie meczu koszykówki, w którym Litwa zdobyła srebrny medal.

W poniedziałek uczestniczyliśmy zadaniach związanych z naszym głównym tematem, czyli Social Media and Critical Mind a potem zorganizowaliśmy dla Litwinów polski wieczorek z degustacją naszych słodyczy i nauką Poloneza. Następnego dnia pojechaliśmy do Wilna. Byliśmy w radio i telewizji litewskiej oraz w polskiej szkole im. Jana Pawła II. Przepiękne Wilno zwiedziliśmy realizując poszczególne zadania z gry miejskiej. Na kolację zjedliśmy "kibinai"  czyli tradycyjną karaimską potrawę.

Ostatniego dnia spakowaliśmy nasze walizki i pojechaliśmy do szkoły w Kaisiadorys, z której przyjechała litewska grupa. Przeprowadzaliśmy wywiady w ich szkolnej gazetce i radio. Zaprezentowaliśmy również warsztaty na temat Social Media and Critical Mind. O obiad zatroszczylismy się sami piekąc przepyszne pancakes. Wieczorem w auli szkolnej została zorganizowana impreza, na której tańczyliśmy litewskie tańce. Było bardzo przyjemnie. Niestety tego samego dnia już trzeba było wracać do domu, więc pożegnaliśmy się i ruszyliśmy w długą podróż do Obornik Śląskich.

Według mnie projekty międzynarodowe nie tylko uczą nas, jak się porozumiewać i komunikować (głównie w języku angielskim) z innymi ludźmi, ale także dają możliwość poruszenia ważnych tematów w środowisku międzynarodowym. Uczymy się poprzez nieformalną edukację, która budzi naszą kreatywność i chęć do zabawy,  więc jest to najlepszy sposób, aby dowiedzieć się ciekawych informacji, np. o mediach społecznościowych.

oprac. Joanna Grzyb

Galeria zdjęć z projektu: https://www.facebook.com/HighFive2SocialMedia

 

 

Przy współpracy ze Stowarzyszeniem "Sowa" nasi uczniowie po raz kolejny będą uczestniczyć w międzynarodowym projekcie w Austrii (4-11.07, Reinbach i Klaffer) zatytułowanym „We participate! Taking care of the democratic future in Europe”.  Kraje uczestniczące: Polska, Grecja, Austria, Francja, Litwa, Hiszpania. Uczestnicy opłacają jedynie 30% kosztów podróży.

Opiekun projektu: Anna Matwiszyn

Na zdjęciu: Liderzy grup podczas wizyty przygotowawczej, Klaffer  (7-9.06 )