Na początku marca 40 uczniów naszego Liceum wyjechało do  Centrum Kultury Wrocław-Zachód na spektakl teatralny w języku angielskimOne flew over the cuckoo’s nest” („Lot nad kukułczym gniazdem”) wystawiony przez English Teathre.

Oglądając tę wspaniałą sztukę nie udało się oczywiście uniknąć porównań do kultowego filmu z lat sześćdziesiątych z niezapomnianą rolą Jacka Nicholsona. Reżyser sztuki Paul Stebbings postanowił jednak sięgnąć dalej do „źródła”, jakim jest powieść Kena Kesey’a  i uwolnić ją z cienia filmu. Stebbings przywrócił w sztuce tak ważny dla powieści wątek  polityczny i socjologiczny: szpital psychiatryczny jako obraz społeczeństwa i krytyka sposobu, w jaki traktuje ono swoich najsłabszych członków. Każdy z pacjentów reprezentuje inny stan świadomości i tylko jedna z najbardziej malowniczych postaci -  the Chief  - jest w stanie zobaczyć „the Big Picture”  - jest on jednak niezdolny do działania. Społeczeństwo zadecydowało, że jest on obłąkany a on sam nie jest w stanie znieść ciężaru tej świadomości. McMurphy nadaje tej i innym postaciom  godność i pewność siebie – jego własna podróż kończy się jednak porażką.

Liliana Komorowska, Beata Janiak i Zdzisława Tajkiewicz – Woźniak - nauczycielki języka angielskiego, pod opieką których uczniowie pojechali na przedstawienie – początkowo obawiały się, że trudna tematyka przedstawienia zniechęci uczniów. Okazało się jednak, że przedstawienie zachwyciło naszych licealistów, co świadczy o ich dojrzałości i otwarciu na trudne problemy egzystencjalne.

Oprac: Zdzisława Tajkiewicz - Woźniak

One flew over the cuckoo’s nest w wykonaniu aktorów English Theatre

W naszej szkole realizujemy Projekt współfinansowany przez
Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
„Język angielski w zasięgu ręki”

Czas trwania Projektu: 1 wrzesień 2009 - 25 lipiec 2011

W lipcu 2011 roku czwarta i ostatnia edycja zakończyła projekt "Jezyk angielski w zasięgu reki"!!!

W tej edycji wzięło udział łącznie 72 uczniów naszego liceum i gimnazjum w Pęgowie.

Testy kompetencji językowych odbyły się w dniach 30.01.2011 i 2.02.2011r.

 • w Gimnazjum Publicznym w Obornikach Śląskich:
 • w Gimnazjum Publicznym w Pęgowie:
 • w Liceum Ogólnokształcącym w Obornikach Śląskich.

Wyniki testów kompetencji i podział na grupy językowe:

 • LICEUM
 • GIMNAZJUM


„Język angielski w zasięgu ręki” to:

 1. Projekt Europejskiego Funduszu Społecznego skierowany do uczniów LO im. K. Holteia w Obornikach Śląskich oraz dwóch Publicznych Gimnazjów w Obornikach Śląskich i Pęgowie,

 2. Czas realizacji dwa lata szkolne 2009/2010 i 2010/2011

 3. Kwota dotacji: 865 294 PLN

 4. Zaplanowane działania w Projekcie są ukierunkowane na zajęcia dodatkowe z języka angielskiego.

 5. I edycja zajęć obejmuje 4 działania:


 • zajęcia językowe z języka angielskiego w 6 grupach po 10 osób w LO w Obornikach Śl. oraz w PG w Obornikach Śl. jedna grupa 10 osobowa i w PG w Pęgowie jedna grupa 10 osobowa; każda grupa odbędzie 32 lekcje prowadzone przez lektorów z udziałem nativ speakera w czasie od X.2009 – do I.2010 po dwie lekcje w tygodniu

 • warsztaty teatralne w języku angielskim dla 10 uczniów LO w Obornikach Śląskich; zajęcia będą obejmowały 32 lekcje  X.2009 – I.2010 również po dwie lekcje w tygodniu z udziałem nativ speakera i aktora; warsztaty zakończą się wystawieniem sztuki w języku angielskim przez uczestników warsztatów

 • Festiwal Poezji Angielskiej XII .2009

 • wyjazdy na spektakle teatralne w języku angielskim
 1. II edycja obejmie te same działania ale zamiast Festiwalu Poezji Angielskiej odbędzie się Turniej wiedzy o krajach anglosaskich

 1. W roku szkolnym 2010/2011 działania zostaną powtórzone oprócz Turniej wiedzy o krajach anglosaskich

 2. Uczestnictwo we wszystkich zaplanowanych  działaniach są współfinansowane przez  Unię Europejską.

 3. Formularze zgłoszeniowe będą przyjmowane w sekretariatach LO w Obornikach Śl. oraz PG w Obornikach Śl. i Pęgowie od 1.09.2009r.

 4. Szczegółowe informacje o Projekcie znajdziesz na stronie www.j.angielski.internetdsl.pl

W tegorocznej Dolnośląskiej Akcji „Drzewko za makulaturę” wzięli udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z ul. Wrocławskiej i Technikum z ul. Parkowej. Zbieraliśmy makulaturę zaledwie kilka dni – a uzbieraliśmy ponad 1 200 kilogramów. W liceum przez chwilę nie było którędy chodzić, bo wszędzie leżały powiązane paczki. I przez chwilę w miejsce zbiórki przeniosła się też szkolna czytelnia – nie brakowało takich, którzy wyciągali co cenniejsze, przeglądali książki i gazety przed ostatecznym recyklingiem. Za zebraną makulaturę otrzymaliśmy sadzonki świerka, pozostałe drzewka dotrą do szkoły przed zakończeniem roku szkolnego. Wszystkim zaangażowanym w Akcję, tym, którzy dźwigali, ważyli, układali, zapisywali, Pani wicedyrektor za udostępnienie samochodu do przewozu makulatury na Wrocławską – składam serdeczne podziękowania.


Foto i oprac. Małgorzata Nehrebecka

W dniach 13-15.09.2012 grupa uczniów Technikum Hotelarskiego z naszej szkoły wzięła udział w Kursie Baristy, prowadzonym przez Panią Agnieszkę Hajbura-Michałowską. Na samym początku dowiedzieliśmy się na czym polega praca baristy. Pani Agnieszka opowiedziała nam historię kawy, od zasiania, zebrania ziarna do zapakowania gotowej kawy w opakowania. W drugim dniu kursu każdy miał możliwość pracy przy profesjonalnym ekspresie. Zadaniem uczestników było zaparzyć espresso i wypić je. Śmiech towarzyszył nam przez cały piątek. Kiedy wszyscy poczuli gorzki smak swojej pierwszej kawy, przy pomocy Pani Agnieszki sporządzaliśmy kawy mleczne. Każda inna - wyjątkowa. Tym słodkim akcentem zakończyliśmy drugi dzień. W sobotę od samego rana w całej szkole unosił się zapach herbaty, bowiem sobota była poświęcona nie tylko kawie. Poznaliśmy historię, gatunki, rodzaje herbat z całego świata. Każdy miał okazję spróbować różnego rodzaju. Dowiedzieliśmy się również jak powstaje prawdziwa czekolada. Na koniec kursu został przeprowadzony egzamin teoretyczno - praktyczny. Wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenie o ukończeniu kursu. Dni zleciały bardzo szybko w miłej atmosferze. Dziękujemy jeszcze raz Pani Agnieszce za cierpliwość i gorące serce. To był niezapomniany czas. Więcej zdjęć, oraz wywiad z Panią Agnieszką Hajbura-Michałowską znajduje się na stronie internetowej w zakładce TECHNIK HOTELARSTWA: http://www.hotelarzepzs.tnb.pl/news.php - na którą w imieniu całej redakcji serdecznie zapraszam.

oprac: Katarzyna Kusztelak (3TH)

4 czerwca br. grupa uczniów z klasy 3Ta i 3TE pod opieką p. Iwony Drożdż wyjechała w ramach zajęć praktycznych do Szkoły Podstawowej w Wiszni Małej. Na miejscu, w ramach I etapu prac rewaloryzacyjnych na terenie zabytkowego parku otaczającego szkołę, wykonali nasadzenie żywopłotów i pomiarów do dalszych prac terenowych. Nowy żywopłot z tawuły von Houtte'a został posadzony za ławkami wzdłuż trawnika przed szkołą.  Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie prezentował się wspaniale!

W zajęciach uczestniczyli: Anastazja Węcłaś, Milena Frątczak, Jakub Wesołowski, Marcin Matraszek, Jarek Klepacz, Artur Synowiec i Krystian Kulpa.

Opiekun: Iwona Drożdż