1 grudnia 1955 r. w stolicy stanu Alabama - Montgomery, powracająca z pracy szwaczka Rosa Parks, wbrew prawu, odmówiła przeniesienia się na tylne miejsce w miejskim autobusie. Została aresztowana, a wydarzenie to było początkiem protestów przeciw segregacji rasowej i bojkotu transportu publicznego. Główną postacią tych zdarzeń był dr Martin Luther King - działacz na rzecz równouprawnienia oraz zniesienia dyskryminacji rasowej, laureat pokojowej Nagrody Nobla z roku 1964.

Te wydarzenia natchnęły Paul Stebbingsa i Johna Kennego do napisania i wyreżyserowania sztuki pt: "The life and death of MARTIN LUTHER KING’’, którą uczniowie z naszej szkoły wraz z młodzieżą z odbywającej się wymiany polsko-niemieckiej mogli obejrzeć dnia 9.10.2015 w Centrum Kultury Wrocław- Zachód. Dwugodzinny spektakl zagrali brytyjscy aktorzy. Był on dla nas doskonałym sprawdzeniem naszych umiejętności językowych, ponieważ artyści odegrali go w języku angielskim.

Wszyscy uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem talentu aktorskiego grających. Pokazywane emocje, uczucia i sytuacje czasem bawiły, a momentami smuciły. Sztuka bardzo nam się podobała, poczuliśmy klimat tamtych wydarzeń. Temat przedstawienia był trudny, może nawet wciąż aktualny, zmuszający widza do głębszych przemyśleń i refleksji. Na zakończenie nagrodziliśmy aktorów owacjami na stojąco i poprosiliśmy o wspólne zdjęcie.

Od 5 do 10 października 2015r. gościmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z Gimnazjum im. Roberta Kocha w Claustahl-Zellerfeld. Przybyli do nas z rewizytą, mamy nadzieję, że dobrze się u nas będą czuli. Byli już na koncercie w Saloniku Czterech Muz, w wytwórni lodu w Prusicach, uczestniczyli w grze miejskiej w Trzebnicy, pojechali zwiedzić z przewodnikiem nasz piękny Wrocław, planują jeszcze zobaczyć fabrykę bombek i rezerwat bobrów. Szczegóły wizyty wraz ze zdjęciami wkrótce.

Klaffer

Pięcioro naszych uczniów wyjeżdża na wakacyjny projekt do Austrii

Po raz kolejny nasza szkoła przy współpracy z NGO Kinderfreunde i Stowarzyszeniem Oświatowym „Sowa” dostała zaproszenie do uczestnictwa w międzynarodowym projekcie Erasmus+ Youth Exchange pt. "After 70 Years” (15.-29.08.2015) w Klaffer. Opiekunem wyjazdu jest Pani Aleksandra Cichoń, która już uczestniczyła w spotkaniu przygotowawczym liderów projektu.

Koordynator wyjazdu: Anna Matwiszyn
Countries: Austria, Belgium, Greece, Romania, Macedonia, Poland, Italy, Lithuania, Turkey

Topic: The EU as a model for establishing and keeping peace. An inventory and future prospects.
Main Aims and Activities:
As a high-light of the whole youth-exchange there will be a day of the European Union, where the public will be invited to participate. On that very day, the girls and boys will present to themselves and to the public a heterogenic but peaceful way of staying together. And it should be learned, that living in peace is not a matter of course, but an active and sometimes hard way of living.
There will be different opportunities for to work on the topics:
A research-group will question the participants and people from the surroundings about their points of view about the time since 1945 and about the collective memory in their home-regions.
The theatre-group will question itself first of all and the results of this will be brought on stage.
During The Day Of The European Union they will present their results to the public as well as to the other participants.
The cultural workshops: where participants will have to present a typical side of their home countries.

Ania Nehrebecka z klasy 3G wraz z koleżankami spędziła dwa ostatnie tygodnie w Klaffer w Austrii gdzie brała udział międzynarodowym projekcie Erasmus+ Youth Exchange pt. "After 70 Years”. Przygotowała piękną prezentację na ten temat, którą musicie zobaczyć!!




 

W ramach projektu Erasmus+ "International High5: portfolio kariery" w kwietniu pięcioro uczniów wyruszyło w podróż do Turcji, do Daricy - miasta w części azjatyckiej Turcji. Uczniowie mieszkali z rodzinami tureckimi, a nauczyciele w hotelu. Jednak wszyscy wspólnie uczestniczyliśmy w bogatym programie łączącym główny temat projektu czyli planowanie kariery z kulturą regionu. Odwiedziliśmy nowoczesną szkołę zawodową, uniwersytet techniczny, miejscowe fabryki i centra edukacyjne. Byliśmy również w najważniejszych miejscach w Istambule, gdzie przewodnik opowiedział nam bardzo dużo o islamie. Istambuł jest mieszaniną kultury azjatyckiej i europejskiej - nowoczesne wieżowce stoją obok zwykłych blokowisk,  co jakiś czas na horyzoncie pojawiają się meczety, które otoczone są zwykłymi sklepikami lub straganami. Na ulicach tłum ludzi, odgłosy trąbiących samochodów stojących w korkach, a w tym wszystkim 5 razy dziennie odgłosy nawoływania do modlitwy z okolicznych minaretów. Ten gwar ma swój urok! Turcy są podobni do nas - bardzo gościnni i serdeczni. Bez względu na bariery językowe zawsze podejdą i będą służyli pomocą. Na ulicach można zobaczyć dużo bezdomnych psiaków i kotów, ale nie wyglądają one na nieszczęśliwe. Z relacji mieszkańców wiemy, że ludzie o nie dbają i dają im jeść. Po wizycie w Turcji wiemy, że nie należy obawiać się ich religii i stereotypów krążących o Turkach. Czuliśmy się tam wspaniale i z pewnością będziemy chcieli wrócić. Wszystkim życzymy jak najwięcej takich przeżyć!