28 lutego 2012 roku klasa 1c wraz z opiekunkami, p. Zdzisławą Tajkiewicz - Woźniak i p. Dorotą Matusiak wyjechała na lekcję do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Tematem zajęć była epoka baroku a naszym przewodnikiem po muzealnych salach był pan Grzegorz Wojturski,  który w trakcie godzinnego spotkania z pasją i sercem opowiadał o barokowych obrazach, rzeźbach, obyczajach, znanych ludziach i życiu codziennym.

Anita Zdunek, 1c

Dzień 28.02.2012 zapisał się w kalendarzu nie tylko jako nieoczekiwany powrót zimy, ale również jako klasowy wyjazd IIIc na wykłady organizowane w wrocławskim ZOO. W mrozie, deszczu i śniegu pod opieką pani prof. Małgorzaty Nehrebeckiej i pani prof. Danuty Pawlaczek wyruszyliśmy  pociągiem pełni pozytywnej energii. Do Wrocławia przyjechaliśmy, o dziwo, planowo. Pierwszy kierunek: Plac Grunwaldzki. Wygospodarowaliśmy bowiem odrobinę czasu na gorącą kawę, kubełek KFC czy kanapki domowej roboty. Jeszcze dobrze nie przeschliśmy, a  już  musieliśmy ruszać  do ZOO.

Pogoda zebrom nie straszna. Dzielnie przywitały nas machnięciem ogona. Udało nam się też zobaczyć kilka zmarzniętych wróbli na drodze do terrarium, gdzie odbywać się miały wykłady. Ciepło tam panujące było jak zbawienie dla zziębniętych licealistów. Temat nr1 Świat bezkręgowców. Prowadzony przez miłą panią Monikę wykład przybliżył nam co nieco przebogaty świat tych niepozornych, ale bardzo licznych organizmów. Ciekawą lekcję dał również kolega pani Moniki, specjalista od pajęczaków, wywoławszy gamę ciekawych mimik wśród zdegustowanych „włochatymi potworami” dziewczyn, powiedział kilka słów o naszych ośmionożnych przyjaciołach. Ważnym i kluczowym aspektem wykładów było to, że mogliśmy omawiane okazy zobaczyć na własne oczy za szybą terrarium. Zajęcia nie były suche - mówi pani prof. Nehrebecka - mając przed oczami zwierzaki można je poznać o wiele bardziej, niż tylko słuchając o ich wyglądzie, życiu i funkcjonowaniu. Temat kolejny: Płazy. Zmęczeni przyjmowaniem ogromu wiedzy licealiści zrobili sobie nieformalną przerwę, która zaowocowała zdjęciami widocznymi poniżej.


Żaby, traszki, salamandry zostały jednak szybko wyparte przez zgoła milsze oku stworzonka. Pogoda nie pokrzyżowała nam planów zwiedzenia ZOO. Czasu mało, więc szybkim krokiem przywitaliśmy się z człekokształtnymi, które jednak, nie były zadowolone naszą wizytą i dały temu wyraz rzucając w nas butelką po maślance i gumową kaczką. Jak się później okazało ich zachowanie wynikało z faktu, iż nie lubią czarnego koloru, a kurtki nasze wszystkie były czarne. Kolejno, słoń pomachał do nas trąbą, tygrys zawarczał, foki w basenie wiecznie skore do zabaw odegrały popisowe numery. Ogromną sympatią cieszyły się małe małpki w pawilonie Madagaskaru, gdzie chętnie skakały nad naszymi głowami.


Przemoknięci, ale z uśmiechem małego dziecka wróciliśmy na kolejny temat wykładów: Relikty dinozaurów (Gady). Tutaj już poważniejszy temat. Krokodyle i jadowite węże nie tyle wzbudziły strach, co ciekawość, a ospałe troszkę żółwie ożywiła pora karmienia, której byliśmy świadkami.

Mimo iż pogoda nie dopisała jesteśmy zadowoleni i zapamiętamy tę wycieczkę jako kolejną, ważną i owocną lekcję biologii, a także pełne śmiechu i zabawy doświadczenie.

oprac. Kamil Krystian Dzięgielewski

We wtorek 7 lutego odbyły się Powiatowe Mistrzostwa Piłki Siatkowej Dziewcząt. Do rywalizacji przystąpiły trzy zespoły: Powiatowego Zespołu Szkół w Żmigrodzie, Powiatowego Zespołu Szkół w Trzebnicy oraz naszego obornickiego Liceum.

Mecze rozgrywano systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów. W pierwszym spotkaniu nasze dziewczęta zmierzyły się z drużyną gospodarzy - trzebnickim Liceum. Pierwszy set przegrały, w następnym pokonały rywalki, lecz w decydującym trzecim secie, po bardzo emocjonującej grze, ostatecznie uległy rywalkom. W kolejnym meczu nasze reprezentantki pokonały zespół  ze Żmigrodu 2:0. A w ostatnim Trzebniczanki wygrały z dziewczętami ze Żmigrodu 2:0. Ostateczny wynik rywalizacji to:

I miejsce: Powiatowy Zespół Szkół z Trzebnicy

II miejsce: Liceum Oborniki Śląskie

III miejsce: Powiatowy Zespół Szkół ze Żmigrodu

Skład naszej reprezentacji: Karolina Grzesiak kl.3b, Aleksandra Woźniak kl.3a, Kamila Tarnowska kl 2a, Iga Michalkiewicz kl. 2a, Izabela Pawłowska kl.1c, Angelika Klusek kl.3c, Anita Kołtko kl.3c, Klaudia Wasilewska kl.1c, Aleksandra Tomaszewska kl.2b.

Opiekun drużyny: Małgorzata Zaręba

Trójka naszych licealistów - Magda Bawolska (2a), Ola Wosik (1a) i Mikołaj Janiak (1a) wzięła udział w międzyszkolnych eliminacjach do VI Ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej, które zostały przeprowadzone 2 marca br. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy. Nasi licealiści przez dwie godziny rozwiązywali test wiedzy o wiekach średnich. Wyniki wkrótce!

Opiekun merytoryczny: Emilia Buczak

Youthmeeting Solidarity: 1+1 = together

with participants from Denmark, Finland, Slovakia, Czech Republic, Poland and Austria, 3 – 10. 07. 2012

Już po raz czwarty uczniowie naszej szkoły wezmą udział w międzynarodowym  projekcie organizowanym w lipcu w Austrii przez Kinderfreunde i współfinansowanym przez Unię Europejską. Celem spotkania będzie zastanowienie się nad ważnymi kwestiami dotyczącymi relacji międzyludzkich. W tegorocznej edycji naszą szkołĘ reprezentować będą: Krystian Czerwiński (2b), Alan Klebanowicz (2b), Jakub Klikowski (2b), Paweł Zapała (2b), Magdalena Bawolska (2a) i Patrycja Więcek (2a).

Koordynatorem wyjazdu jest p. Anna Matwiszyn

A tak było w ubiegłym roku:

http://www.facebook.com/search/results.php?q=youthmeeting&init=quick&tas=0.4931932728418458&search_first_focus=1330453545786#!/pages/Minorities-in-Europe-Youth-meeting-2011-with-Kinderfreunde-M%C3%BChlviertel/230629023646099?sk=wall