9 grudnia licealiści z klas drugich wzięli udział w organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości czterogodzinnych warsztatach "Prawo na korytarzu szkolnym i w życiu codziennym". Warsztaty te są elementem programu "Edukacja przeciw wykluczeniu prawnemu" którego nadrzędnym celem jest podnoszenie świadomości prawnej najmłodszych obywateli poprzez zaznajamianie ich z obowiązującym prawem.
Warsztaty rozpoczęły się od rozwiązania krótkiego testu sprawdzającego poziom wiedzy prawnej uczestników, następnie prowadząca warsztaty p. Julianna Skałba omówiła kwestię prawa w życiu codziennym uczniów (np. prawo do ochrony wizerunku, dóbr osobistych, odpowiedzialności karnej nieletnich) oraz omówiła rodzaje przestępstw. W trakcie zajęć dyskutowano m.in. o prawach i karach dla nieletnich w kwestii środków odurzających, przemocy w szkole, przemocy w rodzinie, zagrożeń w Internecie, przestępczości, przynależności etnicznej i rasowej oraz swobodzie wyznania. W kolejnej części warsztatów została przeprowadzona symulacja rozprawy sądowej - wszystkie role zostały przydzielone uczniom, którzy na podstawie kilku informacji musieli udzielać odpowiedzi na pytania Wysokiego Sądu. Całość była przeprowadzona zgodnie z porządkiem prawdziwej rozprawy a że nie brakło w jej trakcie akcentów humorystycznych, utrwalenie wiedzy na temat tego, jak wygląda prawdziwa rozprawa sądowa, było łatwiejsze.
Na koniec uczestnicy warsztatów ponownie rozwiązali test (taki sam, jak na początku) aby sprawdzić, ile informacji udało im się zapamiętać.

Emilia Buczak