Idea powołania liceum ogólnokształcącego w Obornikach Śląskich narodziła się na początku lat dziewięćdziesiątych. Inicjatorami powstania naszej szkoły byli rodzice i nauczyciele. Aktywna
i zdeterminowana postawa grupy osób zainteresowanych utworzenie liceum w naszym mieście, znalazła zrozumienie wśród władz oświatowych, poruszyła gremium nauczycielskie oraz bardzo zainteresowała uczniów – absolwentów szkół podstawowych. Organizowanie szkoły odbywało się przy dużym zaangażowaniu środowiska lokalnego, a także rodziców i nauczycieli. W pierwszym etapie tworzenia liceum uczestniczyli: Grażyna Kral, Artur Adamski, Wioletta Masiuda, Ryszard Cymerman, Ewa Ozimina, oraz były burmistrz miasta, Eugeniusz Jakubiak. Rezultatem działań tej grupy ludzi był sukces – powstanie liceum. Pierwsza klasa obornickiego liceum otwarta została w roku szkolnym 1992/93 w murach Szkoły Podstawowej nr 1. Dyrektorem Liceum został Ryszard Cymerman. Powstała Rada Szkoły, w której bardzo aktywnie na rzecz liceum działał Stanisław Żelazko. W następnym roku do dyspozycji Liceum oddano budynek przy ul. Wrocławskiej 18. Rozwój placówki następował stopniowo. Zwiększyła się ilość klas, uczniów i nauczycieli. Pierwszy egzamin dojrzałości uczniowie zdawali w roku szkolnym 1995/96, w już zaadoptowanym
na potrzeby oświatowe budynku po Zakładzie Odzieżowym „Kodim”.

Więcej tutaj:

http://mathlo.ovh.org/historia.html

Karol von Holtei
Miał on wszystkie wady i wszystkie cnoty
artystycznej natury, tej natury często dziwnej
częstokroć niezrozumiałej na pierwszy rzut oka, a sympatycznej zawsze po bliższym poznaniu.

 

Napisał o Holteiu Teodor Jaske-Choiński, znany powieściopisarz, krytyk
i publicysta, który poznał poetę w ostatnich latach jego życia.

Karl von Holtei urodził się we Wrocławiu w 1798 roku, w rodzinie austriackiego rotmistrza. Wcześnie osierocony znaczna część swego dzieciństwa spędził u krewnych w Obornikach śląskich. Pragnąc uzyskać samodzielność w wieku 16 lat zaciągnął się do wojska i wziął udział w schyłkowej fazie wojen napoleońskich. Szybko jednak porzucił karierę wojskową, by rozpocząć studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. Był współredaktorem wrocławskich czasopism zajmujących się zagadnieniami literatury, sztuki oraz życia teatralnego Śląska. Twórczość literacka rozpoczął od poezji lirycznej. Rozgłos przyniósł mu wydany w 1830 r. zbiór "Schlesische Gedichte" ("Wiersze Śląskie") pisany gwarą śląską. Najbardziej znanymi utworami dramatycznymi Holteia były: "Stary wódz" - polonofilska sztuka o Tadeuszu Kościuszce, niezwykle popularna w Niemczech, zwłaszcza po powstaniu listopadowym oraz melodramat "Stanisław",  którego akcja koncentruje się wokół epizodu konfederacji barskiej. Świadectwem związków z Polska są też poematy poświęcone naszym rodakom m. in. "Ostatni Polak", opowiadający o ostatnim królu Rzeczypospolitej.

Holtei żywo interesował się naszym krajem, znany był jako przedstawiciel polskich studentów. Występował przed władzami pruskimi w obronie Polaków posądzony o nielegalną działalność polityczną. Spotkał się też z powstańcami - więźniami twierdzy świdnickiej. Znał osobiście m. in. Adama Mickiewicza. Karol von Holtei był dyrektorem opery we Wrocławiu i Rydze. Mieszkał też w Grazu w Austrii. Zawsze jednak był najściślej związany z Wrocławiem i Obornikami. W naszym miasteczku znajdowała się jego posiadłość, w której żył i tworzył. Tu wziął ślub z Marią Luisą Roge. W wierszach poświęconych Obornikom opiewał krajobrazowe i klimatyczne walory naszych okolic. Dzięki niemu wzrosło zainteresowanie Obornikami. Inwestycje zamożnych Wrocławian przekształciły podwrocławską wioskę w atrakcyjny ośrodek sanatoryjny. To m. in. Holteiowi zawdzięczamy fakt, iż trakcja kolejowa Wrocław - Poznań została poprowadzona przez nasze miasteczko. Bez wątpienia Karl von Holtei należy do grona osób najbardziej zasłużonych dla Obornik w całych dziejach miasteczka. Poeta zmarł we Wrocławiu w 1880 r. To nie przypadek, iż pomnik poświęcony jego pamięci stanął na miejscu znanym jako "Wzgórze Polskie" - postać Karla von Holteia uosabia bardzo ważne idee. Jest on przykładem człowieka całym sercem zaangażowanego dla dobra naszej małej ojczyzny. Holtei to przyjaciel Polski działający na jej rzecz w czasach dla niej najtrudniejszych. Może więc uchodzić za symbol tak ważnego polsko - niemieckiego pojednania. Mając na względzie wyjątkowe zasługi poety w roku 1997 podczas sesji literackiej "Pisarz na przełomie czasów" nastąpiło uroczyste nadanie Liceum Ogólnokształcącemu w Obornikach Śl. imienia Karola Holteia. Rok później przy ulicy Rzeźniczej 32/33 we Wrocławiu odsłonięto pamiątkową tablicę z wizerunkiem poety, dłuta Tomasza Rodzińskiego.

Tradycją liceum są coroczne obchody urodzin Karola Holteia. W czasie ich trwania przybliżamy, szczególnie uczniom klas pierwszych, postać i dorobek pisarski patrona.
Karola von Holteia ukazujemy jako polonofila promującego poprzez swoją twórczość nasze miasto i region. Wykorzystujemy różne formy upowszechniania: poranki poetyckie, widowiska teatralne, wystawy plastyczne i fotograficzne, sesje popularno-naukowe.

Popularyzacji twórczości pisarza służy także nasza współpraca z Instytutem Germanistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Cennym źródłem wiedzy o patronie stała się napisana przez pracownika wyżej wymienionej uczelni dr Leszka Dziemianko praca doktorska o życiu i twórczości Karola Holteia.
Na imprezy poświęcone patronowi zapraszane są osobistości z całego powiatu zajmujące się kulturą,  kultywowaniem tradycji lokalnej, promowaniem naszego regionu, mający na uwadze zachowanie oryginalności naszego regionu.

WYNIKI MECZY

KLASA ITA/TH IITA/TH IIZSZ IIITA/TE IVTE/TI PUNKTY SUMA
ITA/TH
1:3 2:3 2:3 0+0+0
IITA/TH
1:3 2:3 1:3 0+0+0
IIZSZ 3:1 3:1
1:3 3:1 2+2+0+2
IIITA/TE 3:2 3:2 3:1
2:3 2+0+2+2
IVTE/TI 3:2 3:1 1:3 3:2
2+2+2+0

POWIATOWY ZESPÓŁ SZKÓŁ

im. WŁADYSŁAWA REYMONTA

ul. Parkowa 8, 55-120 Oborniki Śląskie

tel. 71 310 22 23,

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. K. HOLTEIA

ul. Wrocławska 18, 55-120 Oborniki Śląskie

tel. 71 310 21 93,

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

TECHNIKUM I BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA

ul. Parkowa 8, 55-120 Oborniki Śląskie

tel. 71 310 22 23,

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

TERMINARZ

TYDZIEŃ I

Poniedziałek 13.02.2012     I TA/TH - II ZSZ              (3,4 lekcja)

Wtorek        14.02.2012      IIITA/TE - IITA/TE          (1,2 lekcja)

TYDZIEŃ II

Wtorek        21.02.2012      IIZSZ  -IITA/TH              (3,4 lekcja)

Środa          22.02.2012      IVTE/TI - IIITA/TE          (5,6 lekcja)

TYDZIEŃ III

Poniedziałek 27.02.2012      ITA,TH - IIITA/TE           (3,4 lekcja)

Poniedziałek 27.02.2012      IVTE/TI - IITA/TH           (5,6 lekcja)

TYDZIEŃ IV

Poniedziałek 05.03.2012      ITA/TH - IVTE/TI            (3,4 lekcja)

Wtorek        06.03.2012       IIITA/TE - IIZSZ             (3,4 lekcja)

TYDZIEŃ V

Poniedziałek 12.03.2012      ITA/TH - IITA/TH            (3,4 lekcja)

Poniedziałek 12.03.2012      IVTE/TI - IIZSZ               (5,6 lekcja)

Terminy meczy mogą ulec zmianie.

Karolina Paleń