17 listopada, 20 uczniów naszej szkoły wzięło udział w szkolnym etapie XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej, która w tym roku dotyczyła nauczania Jana Pawła II na temat wychowania młodzieży. Przez 45 minut szkolni olimpijczycy zmagali się z przygotowanym przez organizatorów testem, w którym trzeba było wykazać się znajomością Pisma Świętego, dokumentów Magisterium Kościoła i nauczania Jana Pawła II w zakresie wychowywania młodzieży. Najlepszą notę zdobył uczeń klasy 3b Stanisław Franczak, drugie miejsce zajął Michał Wrzesiński (klasa 1b) a miejsce trzecie zajęła Urszula Budzińska (klasa 3b). Laureatom szkolnego etapu serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie diecezjalnym, który już za 55 dni we Wrocławiu.

Ks. Szymon Kula

Dnia 4 listopada 2015r. uczniowie klasy 2B udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Jedną z atrakcji była podróż pendolino. W Warszawie skorzystaliśmy z akcji "Darmowy listopad", dzięki której mogliśmy zwiedzić Zamek Królewski bez dodatkowych kosztów. Ponadto odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, Rynek Starego Miasta z Syrenką, Plac Zamkowy. Przeszliśmy głównymi ulicami Śródmieścia podziwiając wspaniałe zabytki architektury. Po Warszawie oprowadzał nas Jan Paszkowski.

oprac. Klaudia Pyrka klasa 2B

foto Małgorzata Nehrebecka




Na lekcji Rośliny Ozdobne uczyliśmy się określać PH gleby różnymi sposobami: pH-metrem, papierkiem lakmusowym oraz sposobem domowym - octem i sodą. po podzieleniu naszej gleby na dwie części - pierwszą polaliśmy odrobiną octu a drugą roztworem sody. jeśli nie zaszła żadna reakcja znaczyło to, że nasze gleby mają odczyn obojętny. jeśli część gleby polana octem (kwasem) się zapieniła znaczyło to że próbka ma odczyn zasadowy, jeśli zapieniła się próbka polana roztworem sodowym (zasadą) znaczyło to, że gleba jest kwaśna. Oto kilka zdjęć naszych eksperymentów.

oprac. Ola Kłys klasa 1TA

Foto  Małgorzata Nehrebecka


 

W dniach 3-4 listopada przeprowadzony został etap szkolny konkursu Zdolny Ślązak Gimnazjalista w kategorii Język Angielski. Konkurs został przeprowadzony w formie on-line . 60 gimnazjalistów z naszej szkoły podzielonych na 4 grupy odpowiadało na 45 pytań konkursowych sprawdzających znajomość gramatyki, leksyki, czytania ze zrozumieniem oraz kultury krajów anglojęzycznych.

Do zdobycia było 40 punktów, a minimalny próg przejścia do kolejnego etapu dla powiatu trzebnickiego wynosił 29 pkt. Z przyjemnością informuję, że do etapu powiatowego zakwalifikowało się 6 uczniów klasy 3 GD ( opiekunowie: Zdzisława Tajkiewicz- Woźniak i Liliana Komorowska): Klaudia Boczanowska, Katarzyna Kołodyńska, Kornelia Szwagrzak, Malwina Terech, Marlena Turbańska i Jakub Tamulewicz.

Gratulujemy i trzymamy kciuki w kolejnym etapie.

Szkolny koordynator konkursu

Liliana Komorowska


Hasłem przewodnim NOCY BIBLIOTEK, imprezy propagującej czytelnictwo, był cytat zaczerpnięty z książki „Miasto śniących książek” Moersa Waltera, który zapraszał do biblioteki w nieco osobliwy sposób:

Wejście do Gabinetu Niebezpiecznych Książek na własną odpowiedzialność. Dzieciom i starcom wstęp wzbroniony! Bądźcie gotowi na najgorsze. Są tu książki, które potrafią ugryźć! Książki, które czyhają na Wasze życie! Trujące, duszące i latające książki! Wszystkie są prawdziwe. To nie Tunel Strachów, to rzeczywistość moi Państwo!”

Tak zapraszaliśmy na Noc Bibliotek, która przypadła z 23 na 24 października, a miała miejsce w liceum i gimnazjum przy ul. Wrocławskiej. Naszymi gośćmi byli gimnazjaliści i licealiści z PZS Nr 1 w Trzebnicy wraz ze panią bibliotekarką Danutą Domino. Poprzedniego roku byliśmy u nich na podobnej imprezie. Teraz my zostaliśmy gospodarzami. Staraliśmy się, jak mogliśmy. A oto rezultaty!

W programie przewidziano zwiedzanie Obornik Śląskich - piesza wycieczka szlakiem Karola Holteia - patrona szkoły. Najbardziej urzekła naszych gości, ale i nas samych, panorama naszego miasta, a także Wrocławia oglądana w zapadającym zmroku ze Wzgórza Holteia oraz przepiękna architektura budynku naszego technikum przy ulicy Parkowej...

Po powrocie do szkoły zaczęło się szaleństwo Nocy Bibliotek. Rozpoczęła je pani Anna Matwiszyn, która w ramach realizowanego w naszej szkole projektu unijnego Erasmus + przeprowadziła zabawy integracyjne, mające na celu nie tylko wzajemne poznanie się, ale też ukazanie kreatywnych możliwości uczniów. Nie doceniliśmy naszych wychowanków... Ich pomysłowość nie miała granic i nawet ich samych zaskoczyła. Dlatego lepiej nie wdawać się w szczegóły. Koniec końców zabawy i śmiechu było bez liku.

Następnie z entuzjazmem przystąpiliśmy do różnych konkursów literackich. A oto niektóre z nich: poprzez kalambury próbowaliśmy ukazać przedziwne odmiany książek np. książkę przeklętą, magiczną, więzienną, jadowitą czy też książkę-szyfr. Wymyślaliśmy i uwiecznialiśmy na plakatach synonimy czytelnika, pisarza, biblioteki. Przewidziano także poetyckie karaoke - dość wspomnieć, że chóry anielskie raczej nie zstąpiły na ziemię. Natomiast odgadywanie strawestowanych tytułów książek - daję słowo - skończyło się tym, że niektórzy pisarze poprzewracali się w grobie. Słowem poruszyliśmy niebo i ziemię.

Potem, jak przystało na pokolenie internetowo-telewizyjne, przyszła kolej na seanse filmowe. Było baaardzo różnorodnie - filmy fantastyczne, komedie i oczywiście jak przystało na nocną porę - horrory! Wszystko to zagryzaliśmy własnoręcznie popełnionymi kanapkami oraz przepysznymi ciastami upieczonymi przez nasze kochane mamy. Dopychaliśmy baaardzo niezdrowymi przekąskami typu paluszki i krakersy i popijając kolorowymi napojami, kryjącymi mnóstwo niezdrowych E... Mamy nadzieję, że oba Ministerstwa: Zdrowia i Edukacji wybaczą nam te małe? grzeszki, gdyż taka noc nie zdarza się często - tylko niestety raz na rok. I ja tam byłam, niewyspana jak wszyscy wróciłam, bardzo dobrze się bawiłam i wszystko to sprawiłam

Danuta Pawlaczek - organizatorka powyższego zamieszania.


Od listopada informacja o zastępstwach będzie widoczna w dzienniku elektronicznym.