Dnia 14.12.2015r. Klasa 2B udała się do HYDROPOLIS - nowoczesnej wystawy, która znajduje się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej, poświęconej wodzie w różnych postaciach. Wystawa jest podzielona na 8 części, w których woda przedstawiona jest w różnych ujęciach. Są to: ekologia, planeta wody, głębiny, ocean życia, strefa relaksu, hydropedia, człowiek i woda, historia inżynierii wodnej, strefa wystaw czasowych, miasto i woda, stany wody. Wystawa jest bardzo nowoczesna i multimedialna. Znajduje się tam wiele tablic informacyjnych, ekranów, gablot. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się pomieszczenia z interaktywnymi urządzeniami, takimi jak: gablota obrazująca działanie śnieżycy, wywoływanej za pomocą siły ludzkich rąk, czy ekrany z aplikacjami, w których należało ułożyć cząsteczki wody, lodu, pary wodnej w odpowiednim ustawieniu. Niesamowite wrażenie zrobił film połączony z hologramem Ziemi, dotyczący początków naszej planety. Wspaniałe animacje i niesamowite dekoracje robią ogromne wrażenie, dlatego warto osobiście odwiedzić tę wystawę.

oprac. Klaudia Pyrka z klasy 2B

foto Małgorzata Nehrebecka




W ubiegły piątek klasa 2B Liceum i 3 Technikum były w Saloniku Czterech Muz. Uczestniczyły tam w koncercie umuzykalniającym dla młodzieży "Jak słuchać muzyki?". Słowo o muzyce wygłosił Juliusz Adamowski, a wystąpił Tomasz Kamieniak, pianista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Repertuar pianistyczny T. Kamieniaka obejmuje utwory od okresu klasycyzmu do współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem nieznanej twórczości zapomnianych kompozytorów XIX wieku. Pan Tomasz Kamieniak występował na wielu festiwalach, m.in. w Weimarze, Londynie, czy Sofii. Tworzy też muzykę fortepianową, klawesynową, kameralną, chóralną i filmową.


Humor, humor i jeszcze raz humor! To właśnie to towarzyszyło nam 8 grudnia podczas szkolnej wycieczki 41 uczniów i 2 nauczycielek j. angielskiego p. Beaty Janiak i Liliany Komorowskiej do teatru na spektakl pt.’’ The Canterville Ghost’’. Całe przedstawienie odbyło się w języku angielskim. Była to teatralna adaptacja opowiadania irlandzkiego pisarza i poety Oscara Wilde’a wyreżyserowana przez utalentowanego i docenianego aktora i reżysera Paula Stebbingsa oraz Christiana Flina. Tytuł przedstawienia może wywoływać strach, lecz to tylko pozory. Treść opowiadania została przedstawiona w sposób bardzo humorystyczny i zabawny. Gra aktorska w wykonaniu czterech angielskich aktorów była genialna, wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem ich talentu aktorskiego i wokalnego, jak również sposobem zaangażowania publiczności w spektakl.
W całej fabule ciekawą kwestią było przedstawienie w krzywym zwierciadle ‘’amerykańskiego’’ stylu życia i sposobu bycia. Problematyka inscenizacji nieco odbiegała od oryginału, jednak w żadnym stopniu nie spowodowało to zachwiania istoty spektaklu. Kolejny raz wyjazd należał do udanych, wszyscy byliśmy usatysfakcjonowani wizytą w teatrze. Czekamy z niecierpliwością na następne, równie ciekawe sztuki teatralne.

Opracowanie: Klaudia Boczanowska III GD

9 grudnia licealiści z klas drugich wzięli udział w organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości czterogodzinnych warsztatach "Prawo na korytarzu szkolnym i w życiu codziennym". Warsztaty te są elementem programu "Edukacja przeciw wykluczeniu prawnemu" którego nadrzędnym celem jest podnoszenie świadomości prawnej najmłodszych obywateli poprzez zaznajamianie ich z obowiązującym prawem.
Warsztaty rozpoczęły się od rozwiązania krótkiego testu sprawdzającego poziom wiedzy prawnej uczestników, następnie prowadząca warsztaty p. Julianna Skałba omówiła kwestię prawa w życiu codziennym uczniów (np. prawo do ochrony wizerunku, dóbr osobistych, odpowiedzialności karnej nieletnich) oraz omówiła rodzaje przestępstw. W trakcie zajęć dyskutowano m.in. o prawach i karach dla nieletnich w kwestii środków odurzających, przemocy w szkole, przemocy w rodzinie, zagrożeń w Internecie, przestępczości, przynależności etnicznej i rasowej oraz swobodzie wyznania. W kolejnej części warsztatów została przeprowadzona symulacja rozprawy sądowej - wszystkie role zostały przydzielone uczniom, którzy na podstawie kilku informacji musieli udzielać odpowiedzi na pytania Wysokiego Sądu. Całość była przeprowadzona zgodnie z porządkiem prawdziwej rozprawy a że nie brakło w jej trakcie akcentów humorystycznych, utrwalenie wiedzy na temat tego, jak wygląda prawdziwa rozprawa sądowa, było łatwiejsze.
Na koniec uczestnicy warsztatów ponownie rozwiązali test (taki sam, jak na początku) aby sprawdzić, ile informacji udało im się zapamiętać.

Emilia Buczak


Poprosiłam moich uczniów z klasy IIIG, żeby przynieśli i opowiedzieli mi o swojej ulubionej rzeczy. Spodziewałam się, że będą pięknie mówić po angielsku, ale szczerze mówiąc zaskoczyli mnie tym, jak dużo potrafili o nich opowiedzieć. Dowiedziałam się przy okazji o ich pasjach oraz o tym, że potrafią cenić i pielęgnować wspomnienia.

Zdzisława Tajkiewicz- Woźniak

Organizatorem Akcji "Szlachetna Paczka" jest klasa 2B naszego liceum. Akcję rozpoczęła Dominika Sowa z klasy 2B. To ona znalazła rodzinę, której postanowiła pomóc. Podzieliła się zapałem z klasą i wszystko ruszyło. Początkowo nieśmiało, niektórzy niechętnie, ale potem, jak się rozpędziło, to niczym kula śnieżna pędząca z górki. Przedświąteczny kiermasz trwał na Wrocławskiej ponad tydzień. Wzięły w nim udział wszystkie klasy liceum i gimnazjum, większość uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Sprzedawano różne produkty, aby za uzbierane pieniądze kupić do Paczki to, czego wybrana rodzina potrzebuje. Niektórzy piekli ciasta, inni robili kanapki, jeszcze inni przynosili gotowe produkty spożywcze, którymi mogli się podzielić. Uzbierano ponad 1300 złotych. Dominika gdzieś znalazła prawie nowy wózek dziecięcy dla najmłodszego z dzieci. Jego mama do tej pory nosiła synka na rękach, a tak trudno robi się wtedy zakupy. Znalazła też zimową kurtkę i spodnie dla drugiego dziecka, też chłopca, który marzy o samochodzie na baterie. Najstarsza jest dziewczynka, która chciałaby deskorolkę. Kupimy poduszki, kołdry i pościel, bo mama opisanych dzieci przeprowadza się do nowego mieszkania i na pewno się jej to przyda. Kupimy żywność, która się nie psuje i może dłużej poleżeć. Kupimy środki czystości i inne "zamówione" przez rodzinę rzeczy. Dominika produkty kupi, zapakuje i zawiezie do magazynu Szlachetnej Paczki do Wrocławia.

Wszystkim, którzy trudzili się, aby przygotować kiermasz, tym, którzy kupowali wykonane produkty lub przynosili swoje z domu - serdeczne podziękowania!

Opiekun Akcji: Małgorzata Nehrebecka