W tym roku byliśmy wyjątkowo grzeczni!!!

W nagrodę odwiedził nas Mikołaj z rzeszą pomocników.

W połowie sierpnia 1831 roku przybył do Śmiełowa Adam Mickiewicz z zamiarem przeprawienia się przez granicę do ogarniętego powstaniem Królestwa. Poeta ukrywał się pod pseudonimem Adama Mühla oraz podawał się oficjalnie za kuzyna Gorzeńskich i nauczyciela ich synów: Antoniego i Władysława. Próby przeprawy poety przez granicę zakończyły się niepowodzeniem ze względu na załamujący się opór Polaków. Wróciwszy do Śmiełowa pozostał tu około trzech tygodni. Poeta odwiedził także pobliskie miejscowości, m.in. Dębno, Żerków i Brzóstków. Odnotowano także zainteresowanie wieszcza pielęgnowanymi tu obyczajami. Opowieści o kawiarce, Jankielu, polowaniach czy arcyserwisie łączono później z odpowiednimi fragmentami z „Pana Tadeusza”. Wśród wielu osób jakie tu poznał była siostra pani domu - Konstancja Łubieńska, osoba piękna, znana z prób literackich i niezależnych poglądów. Połączył ich najpierw romans, a z czasem długotrwała przyjaźń.

(na podstawie materiałów Muzeum – Dorota Matusiak)

W czwartek, 27.11.2014 r., (dzień po 159 rocznicy śmierci poety, Adama Mickiewicza) klasa I gimnazjum wybrała się na całodniową wycieczkę do Śmiełowa, miejscowości leżącej w województwie wielkopolskim. Opiekunkami grupy były p. Marta Ciechan – nasza wychowawczyni - oraz p. Dorota Matusiak - nauczycielka języka polskiego. Głównym celem wyjazdu był udział w lekcji muzealnej na temat życia Adama Mickiewicza.

Wyruszyliśmy przed 8.00 a na miejscu byliśmy już 2 godziny później. Przed przystąpieniem do zwiedzania Muzeum, wybraliśmy się na spacer po pobliskim parku. Aktualna pora roku, a także niezbyt sprzyjająca pogoda sprawiły, że okolica wydawała się dość melancholijna. Zmarznięci poszliśmy wziąć udział w lekcji. Nasza przewodniczka szczegółowo a jednocześnie interesująco opowiedziała nam o poecie. Pod koniec zajęć otrzymaliśmy zadania sprawdzające zdobyta przez nas wiedzę.

W drodze powrotnej do Obornik Śląskich dodaliśmy sobie energii, posilając się w McDonald’s.

Wycieczka podobała mi się i sądzę, że warto zwiedzić Muzeum Adama Mickiewicza.

Karolina Urbaniak, Sara Walczak, 1gim

Na zajęciach artystycznych klasa druga gimnazjalna pod czujnym okiem pani J. Woś szlifuje swoją kreatywność. Uczniowie pracują w grupach, tworzą gipsowe maski, które potem pięknie ozdabiają, odgrywają scenki rodzajowe przez siebie wymyślone, rysują, malują... Słowem - rozwijają swoje talenty! A przy tym świetnie się bawią. Poniżej fotorelacja z takich zajęć.

Foto i oprac. Małgorzata Nehrebecka

Dnia 24 listopada 2014r. o godz. 18.00 w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury odbyło się przedstawienie teatralne pt.: "Ożenek" wg Mikołaja Gogola w przekładzie Juliana Tuwima. Przedstawienie przygotowali aktorzy z Teatru Modrzejewskiej z Legnicy, było dofinansowane ze środków UE. Dla nie wtajemniczonych - komedia, jedna z najczęściej wystawianych na deskach teatralnych. Lekka, zabawna, ale oprócz śmiechu nie zabrakło momentów zamyślenia. Spektakl obejrzeli uczniowie klasy 1B naszego Liceum oraz uczniowie Gimnazjum Dwujęzycznego.

Klub Odnalezionych Serc "Semper Fidelis" - renomowany ośrodek łączący ludzi dotąd sobie nieznanych w nierozerwalne pary. Kompleksowy zakres usług: od pierwszego spotkania do nocy poślubnej włącznie. Cotygodniowe sesje. Zapisy z kwartalnym wyprzedzeniem. Ośrodek prowadzi Żorżetta - guru sztuki matrymonialnej oraz Jerzy "Juruś" - "Jurgen" - mistrz tańca i konwersacji. Fotorelacja z przedstawienia poniżej.

Opiekun klasy 1B: Małgorzata Nehrebecka

W zakładce DOKUMENTY znajduje się nowy plan lekcji, który obowiązuje od WTORKU 2.12.2014 r.