W związku z brakiem wody w dniu 9 października (czwartek) zajęcia w szkole zostają skrócone.

Jutrzejszy rozkład zajęć wygląda następująco:

Technikum i ZSZ

Liceum i Gimnazjum

1. 8.15 – 8.45

2. 8.50 – 9.20

3. 9.25 – 9.55

4. 10.05 – 10.35

5. 10.40 – 11.10

6. 11.15 – 11.45

7. 11.50 – 12.20

8. 12.25 – 12.55

1. 8.00 – 8.30

2. 8.35 – 9.05

3. 9.10 – 9.40

4. 9.50 – 10.20

5. 10.30 – 11.00

6. 11.05 – 11.35

7. 11.40 – 12.10

8. 12.15 – 12.45

W czwartek 2 października 2014 na 6 lekcji w sali gimnastycznej LO przy ul. Wrocławskiej odbyły się otrzęsiny pierwszoklasistów. Organizatorem otrzęsin byli ubiegłoroczni zwycięzcy, czyli obecna klasa 2B. W zabawie uczestniczyli uczniowie klasy 1G, 1A, 1B, 1T i 1ZSZ. Wśród konkurencji przygotowanych dla pierwszaków był np. bieg z koleżanką na rękach, picie mleczka ze spodeczka, jak przystało na małe kotki. Śmiesznie wyglądała konkurencja polegająca na ubraniu jednej osoby z klasy we wszystko, co można było z innych osób pościągać - kurtki, bluzy, chustki, okulary, czapki... Im więcej ubrań w danym czasie pozakładano na swojego przedstawiciela, tym lepiej. Była konkurencja karmienia się kisielem. Kisiel był smaczny, łyżeczka malutka, a osoba karmiąca miała zawiązane oczy. Przy wielkim dopingu i gorącej rywalizacji WYGRAŁA ostatecznie KLASA 1B. W nagrodę za I miejsce to ona będzie gospodarzem następnych otrzęsin - GRATULACJE!


Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2014 został uznany rokiem Oskara Kolberga - wybitnego XIX-wiecznego kompozytora i folklorysty. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zorganizowali w dniach 24-25 września "Dzień Ludowy" ruszając na ulice Obornik Śląskich, do Urzędu Gminy, do DPS-u, do Ośrodka Kultury niosąc na ustach śpiew i radując serca odwiedzanych pracowników oraz mieszkańców swoimi barwnymi strojami, uśmiechniętymi twarzami, pięknymi fryzurami i wspaniałą oprawą muzyczną inspirowaną bogactwem polskiej kultury ludowej. Wszędzie zostaliśmy przyjęci z aplauzem. Starsi ludzie z łezką w oku wyrażali tęsknotę za młodością, podziw dla zaangażowania młodych w występy i wdzięczność za takie kultywowanie tradycji w naszej szkole. W szkołach natomiast odbyły się kiermasze dań ludowych. By podkreślić, że polska ludowość to nie tylko uczta dla ducha ale i dla ciała, stoły uginały się od potraw, były lukrowane makowce, smakowite babki drożdżowe, półkruche ciasteczka w kolorowe wzory kwiatowe, placki ze śliwkami, murzynki przekładane masą, domowej roboty chleby na zakwasie i pełnoziarniste, smalec ze skwarkami, ogórki kiszone, dżem marchewkowy, różne marynowane przetwory, pachniało bigosem, pierogami, domem pełnym ciepła przygotowanego posiłku... W Technikum o organizację kiermaszu zadbali uczniowie Hotelarstwa- zapewniając oprawę cateringową i prezentując pięknie jedzenie na półmiskach, oraz Architekci Krajobrazu, którzy wykonali napisy, dekoracje stołów i bukiety z jarzębiny, nawłoci, dzikiej róży i głogów... Było pięknie, kolorowo i smacznie.
Iwona Drożdż

 


22 września licealiści wraz opiekunem, nauczycielem Wiedzy o społeczeństwie Henrykiem Cymermanem, wybrali się w podróż do Wrocławia. Głównym celem wyjazdu były wykłady zorganizowane przez Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Koszarowej 3. Spotkanie odbyło się w dwóch etapach. Pierwszym z nich był wykład pt. " Europejskie konflikty o prawo do samostanowienia na przełomie XX i XIX w." prowadzony prze dr Małgorzatę Alberską. Po krótkiej przerwie licealiści mieli okazję uczestniczyć w wykładzie pt. "Od dyskryminacji do ludobójstwa", który prowadzili dr Agnieszka Florczak oraz dr Adrian Domagała. Kluczowym punktem spotkania okazał się film "Niebieskoocy". Wyraźnie pokazał on uczniom, czym jest dyskryminacja i jak czują się osoby jej doświadczające. Film oparty jest na przebiegu doświadczenia przeprowadzonego przez Jane Elliott w 1995 r. Tuż po zakończeniu seansu licealiści uczestniczyli w dyskusji, dzieląc się odczuciami, jakie towarzyszyły im podczas oglądania "Niebieskookich". Uczniowie zgodnie stwierdzili, że częściej chcieliby uczestniczyć w tak ciekawych spotkaniach.

Henryk Cymerman