POWIATOWY KONKURS POEZJI OBCOJĘZYCZNEJ
- Szczegóły
- Mateusz Błażków
Z przyjemnością informuję, że troje naszych uczniów zajęło miejsca na podium. Są to Piotr Łojko- zdobywca I miejsca w kategorii j. niemiecki, który swą interpretacją "Króla Olch" Johanna Wolfganga Goethego i przede wszystkich przepiękną wymową zachwycił jury. III miejsce w tej samej kategorii zdobył Michał Nehrebecki, który w ciekawy sposób zinterpretował XVIII wieczną piosenkę nieznanego autora „Myśliwy w zielonym lesie”. Uczniowie ci to podopieczni p. Doroty Poprawy.
W kategorii j. angielski bardzo w tym roku mocno obsadzonej przez szkoły powiatowe udało się nam wywalczyć III miejsce, które przypadło Klaudii Diaków za niesamowicie brawurową i aktorską interpretację fragmentu prozy Sue Towsend „Adrian Mole. The Prostrate Years”. Klaudia specjalizuje się w interpretowaniu utworów współczesnych brytyjskich pisarzy i mamy nadzieję, że za rok znowu sięgnie po I miejsce (jak przed rokiem). Na uwagę zasłużył występ Marcela Kwolika, który jako jedyny otrzymał wyróżnienie w konkursie. Komisję zachwycił swym magnetycznym głosem i idealną interpretacją monologu Makbeta Williama Shakespeara. W konkursie uczestniczyła także Anna Nehrebecka deklamując utwór „How pleasant to know you Mr. Lear” Edwarda Leara, którego starannie przygotowana interpretacja, piękna wymowa i wiele innych walorów w tym roku uplasowały Anię na miejscu V.
Jestem pod ogromnym wrażeniem występu naszych uczniów i z dumą dodaję że z wyjątkiem Klaudii Diaków wszyscy uczestnicy uczęszczają do klasy mat-fiz i są bardzo uzdolnieni artystycznie (zdolni do pisania pięknych wierszy, czy anielskiego śpiewu). Z pewnością jeszcze nieraz o nich usłyszymy.
Gratulacje!!!
Opiekun Konkursu: Lila Komorowska
NOC BIOLOGÓW
- Szczegóły
- Mateusz Błażków
Dnia 12 stycznia 2018r. uczniowie z klasy 2a przyrodniczej oraz klasy 1b uczestniczyli w ,, Nocy Biologów”, cyklicznej imprezie zorganizowanej przez Uniwersytet Wrocławski. Impreza ta odbyła się w Afrykarium we Wrocławskim ZOO. Mogliśmy dowiedzieć się o prawdziwym środowisku, w jakim żyją pingwiny, zobaczyć te piękne zwierzęta na własne oczy oraz przy okazji podziwiać inne organizmy żyjące na świecie, których na co dzień nie widujemy. Zwiedziliśmy także kuchnię, w której przygotowywane jest pożywienie dla zwierząt. Największą atrakcją wieczoru okazał się jednak pingwin zwany Janusz. Pingwin ten od małego wychowywał się w towarzystwie ludzi, dlatego sam „uważał się” również za człowieka. Z tego względu zaczęły interesować się nim media, właściciele więc musieli nadać mu szybko imię bez sprawdzania jego płci. Po sprawdzeniu jego płci okazało się jednak, że Janusz jest dziewczynką. Była to bardzo pouczająca lekcja, gdyż dowiedzieliśmy się o zagrożeniu spowodowanym wyginięciem pingwinów oraz o tym, jak ciężka i kosztowna jest pomoc dla tych zwierząt.
Joanna Bagińska kl. 2a przyrodnicza
XXV OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKOLOGICZNY Z CYKLU "ZIEMIA JEST JEDNA." MAGIA ROŚLIN- KWIAT
- Szczegóły
- Agnieszka Zgierska
Uczniowie z klasy I T kierunku architektura krajobrazu zaprezentowali swoje umiejętności plastyczne poprzez aktywny udział w konkursie o tematyce ekologiczno- przyrodniczej. Mimo, iż rozstrzygnięcie konkursu w kwietniu, to już dziś trzymamy za nich kciuki.
WIECZÓR Z RAGNAREM I ANNĄ
- Szczegóły
- Mateusz Błażków
Poniżej nietypowa relacja z wydarzenia w Saloniku 4 Muz, które miało miejsce 1 marca, spisana przez wybitnego poetę, który niestety nie chciał ujawnić swojej tożsamości…
Siadajcie! siadajcie! Niechże wam opowiem Cóż się wydarzyło w Czterech Muz Salonie. Była jeszcze zima, u progu przedwiośnia Dnia 1 Marca - to już wam rozjaśnia.
Tegoż to wieczoru, azaliż mroźnego, Koncert był pieśniarza, niebylejakiego. Ragnarem Ólafssonem zwą go w całym świecie, A już zaraz się o nim ciut więcej dowiecie. Skąd przybył człek ten, pewnie zapytacie, Może to pustelnik? W leśnej mieszka chacie? Ależ nie! To śpiewak z dalekiej Islandii, Kraju niewielkiego na wschód od Grenlandii. Przybył na kontynent, by swą pieśnią głosić, Co mu serce na usta zwykło wszak przynosić. Nie sam jednak śpiewał, miał wiernych kompanów. Annę z naszej klasy, Nehrebecką zwaną (Najgorliwiej z resztą przez wszystkich kochaną) I skrzypiec wirtuoza, Norwega zacnego, w akompaniamencie niezastąpionego. |
Bard Ólafsson Ragnar z pomocą gitary Odjął naszym barkom, trosk dziennych ciężary. Dźwięki pieśni jego, jak lek ból kojący, otulając duszę niczym płomień skrzący, spokój czysty niosły; sercu zaś - pragnienie Rzeczy pięknych i wielkich, świata uwielbienie. Wtem włączyła się Anna, z razu innym brzmieniem, Delikatnym i pięknym, jak gwiazd nocnych lśnienie. A gdy obojga głosy, wspólmą pieśń zagrały To jakby się otwarły niebios jasne bramy. Dwa tony różne, lecz w harmonii pieni Twały jako jedno, tu - w Niebie, tu- na Ziemi.
Lecz czas okrutnym sędzią, nie dał nam rozkoszy Wsłuchiwać sie w wieczność w ich przepiękne głosy. Finito. Pieśni zaśpiewano - z tegoż to powodu Gromko przyszło żegnać twórcę z kraju lodu I po tym doznaniu, cudownej śpiewu mocy, Znów nam dane było wyjść na chłód tej nocy. ~ Leopardo Da Linci Kl. II B mat-fiz |
AWANS GIMNAZJALISTEK
- Szczegóły
- Mateusz Błażków
Dnia 28 lutego 2018 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny X Konkursu Historycznego Wiedzy o Rosji "Białe Noce", w którym wzięło udział 20 uczniów. Z przyjemnością pragnę poinformować, że w etapie międzyszkolnym, który odbędzie się 26 marca we Wrocławiu naszą szkołę będą reprezentowały 4 uczennice z klasy 3GD: Aleksandra Frosztęga, Helena Kołodyńska, Amelia Szwagrzak i Antonina Urbanek.
Gratulujemy i życzymy sukcesu w następnym etapie!!!
opiekun merytoryczny: Mateusz Błażków
LEKCJA W CAPITOLU
- Szczegóły
- Mateusz Błażków
W czwartkowy, mroźny poranek młodzież z PZS w Obornikach Śląskich pod opieką pań Danuty Królikowskiej, Danuty Pawlaczyk oraz Liliany Komorowskiej udała się na wycieczkę edukacyjną do teatru we Wrocławiu, aby wziąć udział w lekcji teatralnej. Grupa liczyła 47 osób (kl. IB, IIB LO oraz chętne osoby z kl. IT i IA LO).
Ku miłemu zaskoczeniu powitał nas dyrektor teatru – znany aktor Konrad Imiela i jego asystent. Poruszone tematy dotyczyły nie tylko oczywistego dla nas kulturalnego zachowania w teatrze, ale także kwestii dotyczących samego dzieła sztuki, praw autorskich i praw materialnych. Słuchaliśmy wykładu w skupieniu i z dużym zaciekawieniem. Nie obyło się też bez zabawnych sytuacji, występów uczniów na scenie. Większość lekcji przygotowana była na kanwie niedawno wznowionej sztuki „Frankenstein” z Mariuszem Kilianem w roli głównej. Ciekawostką dla nas była informacja, że tytuł sztuki pochodzi od niemieckiej nazwy Ząbkowic Śląskich, a jej akcja nawiązuje do legendarnych historii tego miasta.
Lekcja była bardzo ciekawa i z całą pewnością zachęciła wielu z nas do obejrzenia w całości spektaklu, którego fragmenty w pełnej scenografii udało nam się zobaczyć na rozpoczęcie i zakończenie warsztatów.
Strona 146 z 221