ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE

MŁODZIEŻ W LASACH EUROPY - YOUNG PEOPLE IN EUROPEAN FORESTS

MIĘDZYNARODOWY KONKURS YPEF 2010/2011

 

Międzynarodowy Konkurs ,,Młodzież w lasach Europy - Young People in European Forests” YPEF 2010/2011 to konkurs mający na celu promocję różnorodności europejskich lasów i leśnictwa. W Polsce Konkurs organizowany jest przez PGL Lasy Państwowe oraz Towarzystwo Przyjaciół Lasu. Patronat nad Konkursem objął polski Minister Środowiska prof. dr hab. inż. Andrzej Kraszewski.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w wieku do 15 do 18 lat i jest konkursem wiedzy o lasach i leśnictwie w Polsce i Europie. Udział w konkursie biorą zespoły 2-3 osobowe, przy czym przynajmniej jedna osoba w zespole musi posługiwać się językiem angielskim. Konkurs składa się z dwóch etapów - Krajowego i Międzynarodowego.

Etap Krajowy polega na rozwiązaniu testu przeprowadzanego w uczestniczących szkołach w dniu 28 kwietnia 2011. Test składa się z 50 pytań: 12 dotyczących materiału o lasach Europy oraz po 2 z każdego kraju, o którym dostępny jest materiał na stronie www.ypef.eu w zakładce "Meet the Forests". Wszystkie materiały przygotowane będą także w języku polskim i dostępne pod ikonką z flagą polską. Test jest jednokrotnego wyboru: z czterema opcjonalnymi odpowiedziami, przy czym tylko jedna jest prawidłowa. Do Etapu Międzynarodowego przechodzi ten zespół, który otrzyma największą liczbę punktów.

Etap Międzynarodowy kończy się finałem, na który składa się test jednokrotnego wyboru dotyczący wiedzy o lasach krajów, o których informacja jest dostępna na stronie www.ypef.eu w zakładce ,,Meet the Forests”, oraz prezentacja na temat lasów własnego kraju. Finał dla edycji 2010/2011 będzie miał miejsce w Polsce.  Podczas finału polscy uczniowie spotkają się z koleżankami i kolegami z wielu krajów europejskich, m. in. z Austrii, Czech, Cypru, Estonii, Litwy, Łotwy, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Ukrainy i Węgier.

Wszystkie informacje na temat Konkursu dostępne są na stronie www.ypef.eu (w języku angielskim), www.poland.ypef.eu (w języku polskim) oraz pod numerem telefonu 22 621 11 26.

WAŻNE! Uczniów zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o zgłoszenie się do sekretariatu LO do piatku 18 marca br.

opiekun merytoryczny: Małgorzata Nehrebecka

 

Na początku marca 40 uczniów naszego Liceum wyjechało do  Centrum Kultury Wrocław-Zachód na spektakl teatralny w języku angielskimOne flew over the cuckoo’s nest” („Lot nad kukułczym gniazdem”) wystawiony przez English Teathre.

Oglądając tę wspaniałą sztukę nie udało się oczywiście uniknąć porównań do kultowego filmu z lat sześćdziesiątych z niezapomnianą rolą Jacka Nicholsona. Reżyser sztuki Paul Stebbings postanowił jednak sięgnąć dalej do „źródła”, jakim jest powieść Kena Kesey’a  i uwolnić ją z cienia filmu. Stebbings przywrócił w sztuce tak ważny dla powieści wątek  polityczny i socjologiczny: szpital psychiatryczny jako obraz społeczeństwa i krytyka sposobu, w jaki traktuje ono swoich najsłabszych członków. Każdy z pacjentów reprezentuje inny stan świadomości i tylko jedna z najbardziej malowniczych postaci -  the Chief  - jest w stanie zobaczyć „the Big Picture”  - jest on jednak niezdolny do działania. Społeczeństwo zadecydowało, że jest on obłąkany a on sam nie jest w stanie znieść ciężaru tej świadomości. McMurphy nadaje tej i innym postaciom  godność i pewność siebie – jego własna podróż kończy się jednak porażką.

Liliana Komorowska, Beata Janiak i Zdzisława Tajkiewicz – Woźniak - nauczycielki języka angielskiego, pod opieką których uczniowie pojechali na przedstawienie – początkowo obawiały się, że trudna tematyka przedstawienia zniechęci uczniów. Okazało się jednak, że przedstawienie zachwyciło naszych licealistów, co świadczy o ich dojrzałości i otwarciu na trudne problemy egzystencjalne.

 

Oprac: Zdzisława Tajkiewicz - Woźniak

One flew over the cuckoo’s nest w wykonaniu aktorów English Theatre

Trójka uczniów z naszej szkoły: Patryk Bednarek (2a), Olga Majewska (2a) i Rafał Tobolski (3a) zakwalifikowała się do eliminacji II stopnia IV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kazimierzu Wielkim. W sumie do konkursu przystąpiło ponad 700 uczniów a do II etapu dostało się 380 uczniów.

Finały okręgowe odbyły się 2 marca 2011 roku w Zespole Szkół Technicznych w Zielonej Górze i polegały na rozwiązaniu zestawu zadań, zarówno testowych jak i opisowych. Wyniki już wkrótce, trzymamy kciuki za awans do ogólnopolskiego finału!

Opiekun: Emilia Buczak

Na pierwszym planie od lewej: Rafał Tobolski i Patryk Bednarek

8 marca 2011 roku uczniowie z klasy 2a przeprowadzili quiz sprawdzający wiedzę męskiej części naszego liceum na temat kobiet. Wśród aplauzu widowni do rywalizacji przystąpiło dziesięciu wspaniałych, którzy musieli wykazać się m.in. znajomością metod depilacji, różnic między rajstopami a pończochami oraz komedii romantycznych.

W finałowej trójce znaleźli się Kamil Dzięgielewski (2c), Marcin Jastrzębski (3b) oraz Julian Furtak (fizyka).

Zwyciężył Kamil, gratulujemy!

W dniach od 2 do 09. grudnia 2010 Nikola Krupa, Łukasz Szkolny i Mateusz Kusztal wraz z nauczycielką języka niemieckiego i hiszpańskiego Anną Matwiszyn uczestniczyli w projekcie „Global Economy – new ways out of the crisis. Prospects for the youth work”. Pomysłodawcą projektu, przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, była austriacka organizacja Kinderfreunde. Projekt odbył się w Austrii w Klaffer w pobliżu Linzu. Oprócz polskiej grupy uczestniczyli w nim także członkowie młodzieżowych organizacji z Austrii, Rumunii, Czech, Węgier, Turcji, Estonii i Włoch. Tematyka projektu wydawała się początkowo nieco skomplikowana, jednak wszystkie seminaria odbywały się w formie wolnej dyskusji i burzy mózgów, więc z każdym spotkaniem było nam coraz łatwiej. Wymienialiśmy opinie na temat przyczyn obecnego kryzysu gospodarczego, argumenty za i przeciw globalizacji. Dyskutowaliśmy o bezrobociu, ubóstwie i wyzysku krajów trzeciego świata. Każdy kraj prezentował również obecną sytuację ekonomiczną swojego kraju. Uczestniczyliśmy w wycieczce do Linzu i do SOMA (Fair Trade Projects) – sklepu dla najuboższych mieszkańców Linzu, w którym można robić zakupy tylko do sumy 8 Euro i po okazaniu odpowiedniej legitymacji. Część polskich uczestników miało okazję odwiedzić obóz koncentracyjny Mauthausen, gdzie zostało zamordowanych wg różnych szacunków od 71 do 122 tys. ludzi różnych narodowości, w tym ok. 30 tys. Polaków. Zwiedzanie obozu Mauthausen w gronie międzynarodowym było szczególnym momentem na zastanowienie się nad wspólną historią Europy. Wieczorami spotykaliśmy się podczas Cultural Evening. Zadaniem każdego kraju było przygotowanie prezentacji o swojej ojczyźnie, kulturze, zaprezentowanie ciekawych zabaw i oczywiście typowych smakołyków. Nasza grupa zaprosiła uczestników m.in. do wspólnego poloneza i na mały poczęstunek: polskie kabanosy z ćwikłą zrobiły furorę, chlebek z powidłami z czarnego bzu i słodycze firmy Wawel również szybko zniknęły z naszego stołu. Oczywiście wszystko odbywało się w języku angielskim (szlifowanym przez naszych uczniów do perfekcji w towarzystwie Czechów). Jak się okazało, nie trzeba mówić perfekcyjnie w języku obcym, aby wszyscy nas zrozumieli. To nie język tworzy największą barierę między ludźmi, lecz brak tolerancji, otwartości serca i chęci poznania innych. Była to podróż pełna wyzwań i nowych doświadczeń …. .