W piątek 22 czerwca 2012 wczesnym rankiem, gdy jeszcze kury spały, wyjeżdżaliśmy pociągiem do Wrocławia. Nasz cel to HUMANITARIUM – interaktywna wystawa poświęcona głównie anatomii człowieka, ale spotkaliśmy tam także ochronę środowiska, fizykę i medycynę. Zaczynaliśmy wycieczkę od poważnego wykładu i warsztatu – Izolacja DNA. Zajęcia prowadziła animatorka Humanitarium, a DNA szukaliśmy w cebuli. Potem przyszedł czas na zabawę. Interaktywna wystawa jest przeznaczona dla dużo młodszych od nas, ale nam to nie przeszkadzało. Mierzyliśmy sobie tętno, wskaźnik BMI, badaliśmy słuch, przyspieszenie, oglądaliśmy się w krzywych zwierciadłach. Dziewczyny występowały w programie telewizyjnym. Panowie próbowali sterować robotem. Oglądaliśmy różne przedmioty pod 100-krotnym powiększeniem – swoje włosy, swetry, banknoty. Graliśmy w piłkę na interaktywnej podłodze. Ciekawe przeżycie – kopać coś, czego nie ma. A na koniec, czekając na pociąg, poszliśmy na plac zabaw i zrobiliśmy sobie spóźniony Dzień Dziecka. Ta część wycieczki nie wymaga komentarza, wystarczy obejrzeć zdjęcia. Przecież niebawem wakacje!

Foto i oprac. Małgorzata Nehrebecka

Liceum Ogólnokształcące im. Karola Holteia w Obornikach Śląskich zdobyło wyróżnienie w Konkursie Fotograficznym „CZYSTA GMINA”, zorganizowanym przy współpracy wszystkich szkół leżących na terenie gminy, Urzędu Miejskiego, Nadleśnictwa i Koła Łowieckiego „Krzyżówka”. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 15 czerwca 2012r. w szkółce leśnej w Jarach. W kameralnej, ale pięknie przygotowanej oprawie, przy blaskach fleszy laureaci odbierali nagrody. Uroczystości towarzyszyła wystawa prac, recytacje wierszy, a smacznym akcentem na koniec była kiełbaska pieczona na ognisku. Wystawa prac konkursowych odwiedzi różne miejsca w Obornikach, zajrzy do Urzędu, do Domu Kultury, do sklepów, aby każdy mieszkaniec mógł ją zobaczyć. A my powtórzymy piknik w najbliższy piątek, gdyż w ramach nagrody Nadleśnictwo zaprasza nas na grilla.

Foto i oprac. Małgorzata Nehrebecka

Znamy już wyniki testu o lesie. Szczegóły konkursu znajdują się w zakładce biologia – aktualności.

I miejsce – Kamil Kowalski z klasy 2B (61 pkt.)

II miejsce – Aleksandra Tomaszewska z klasy 2B (57 pkt.)

III miejsce – Miłosz Petryków z klasy 2C (50 pkt.)

Laureaci otrzymali ocenę celujący z biologii, a pozostałe nagrody zostaną im wręczone na koniec roku szkolnego. GRATULACJE!

Foto i oprac. Małgorzata Nehrebecka

2 czerwca 2012r. (sobota) w szkółce leśnej w Jarach odbył się piknik rodzinny z okazji Dni Otwartych w Lasach Państwowych. Zrobiliśmy zbiórkę przy oczyszczalni ścieków na ul. Grunwaldzkiej. Czekał tam na nas pan Marcin Majewski z Nadleśnictwa Oborniki Śląskie. Pojechaliśmy do Jar rowerami: Justyna Giermek, Patrycja Więcek, Iga Michalkiewicz, Alan Klebanowicz, Piotrek Lisiak, Ola Tomaszewska, Maciek Sabat, Sławek Draczkowski i Kasia Wnęk. Las pięknie pachniał po deszczu. Trafiliśmy na koncert gry na rogach myśliwskich w wykonaniu uczniów z Technikum Leśnego w Miliczu. Poczęstowano nas leśną grochówką – była pyszna! Kto nie jadł, nich żałuje. Można było wziąć udział w różnych konkursach i wygrać sadzonkę świerka. Można było postrzelać z łuku, kibicować zawodom sportowym w przeciąganiu liny, czy w przecinaniu pnia ręczną piłą, można było spotkać znajomych. Planowaliśmy naszą wycieczkę na godzinę, zeszło nam ze trzy. Pogoda dopisała, humory także. To było miło spędzone sobotnie popołudnie.

Foto i oprac. Małgorzata Nehrebecka

Znamy już wyniki XI Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego im. Jana Bułhaka "Pejzaże wokół mojego miasta" organizowanego przez Pałac Młodzieży w Łodzi. W tegorocznej edycji sukces odniosła Angelika Gorazdowska z klasy 2a - jej fotografie zostały zakwalifikowane do wystawy konkursowej. Gratulacje!

http://www.palacmlodziezy.lodz.pl/aktualnosci/bulhak