W czwartek 29 września pożegnaliśmy naszych gości z Clausthal-Zellerfeld, którzy spędzili z nami sześć dni. Pokazaliśmy im Wrocław, Książ, Bagno, wspólnie bawiliśmy się w grę terenową , city game, tańczyliśmy zumbę i rozbudzaliśmy swoją kreatywność. Ale tak naprawdę najważniejszy był czas spędzony na wzajemnym poznawaniu się, żartowaniu, rozmowach i nawiązywaniu przyjaźni, które często trwają o wiele dłużej niż okres wymiany.

Ostatni tydzień listopada grupa naszych uczniów spędziła w leżącym w Abruzji włoskim mieście Avezzano. Wyjazd ten były kolejnym już – po litewskim, rumuńskim i tureckim - etapem realizacji projektu ERASMUS+ International High Five. Najważniejszym elementem wyjazdu były spotkania warsztatowe i wymiana doświadczeń z naszymi partnerskimi szkołami w zakresie metod i perspektyw kształcenia zawodowego, rynku pracy i nowoczesnych technologii. Uczniowie podzieleni na międzynarodowe zespoły uczestniczyli m.in. w wykładach i warsztatach nt. medycyny pracy oraz zwiedzali nowoczesne przedsiębiorstwa takie jak LFoundry (jedna z największych na świecie fabryk sensorów – w czujniki cofania tej firmy wyposażony jest dziś co trzeci samochód na świecie) czy Telespazio (Agencja Nawigacji Satelitarnej w której uczestnicy projektu poznali specyfikę pracy naukowców i inżynierów technologii satelitarnych, kosmicznych oraz astronomicznych). Zwiedzaliśmy też laboratoria i pracownie naszej szkoły partnerskiej Iis Ettore Majorana oraz oczywiście bliższą i dalszą okolicę – miasta Celano, Pescarę oraz Rzym. Uczniowie przez cały tydzień mieszkali w domach swoich włoskich przyjaciół komunikując się wyłącznie w języku angielskim.

We wtorek 19.10.15r odbył się w naszej szkole Dzień Kultury Rumuńskiej. Uczniowie z klasy 3G biorący udział w wymianie, przygotowali prezentację o swoim wyjeździe. Cała społeczność szkolna mogła dowiedzieć się jak przebiegała wymiana, oraz spróbować tradycyjnych rumuńskich przysmaków :)

Prezentacja Ani Nehrebeckiej (3GD) z wyjazdu do Klaffer

W dniach 27.09-03.10. 2015  dziesięcioosobowa delegacja z naszej szkoły wzięła udział w międzynarodowej wymianie młodzieży, która miała miejsce w Satu Mare w Rumunii, w ramach prowadzonego projektu Erasmus+’’ High 5 Career Portfolio’’. Uczniowie mieszkali razem z tamtejszymi rodzinami, natomiast nauczyciele zakwaterowani byli w hotelu. Tygodniowy pobyt obfitował w różnorodne zajęcia, łączące zarówno relaks jak i ciężką pracę, związaną z tematem przewodnim całego projektu, czyli planowaniem przyszłej kariery. Uczniowie różnych narodowości zostali podzieleni na grupy, które otrzymały konkretną branżę lub pomysł na bussines, dla którego musiały przygotować pełny bussines plan. Uczestnicy wymiany mieli okazję poznać bliżej Satu Mare podczas happeningu „Walking in the city’’, zwiedzali też partnerską szkołę – Liceul Teoretic German „Johann Ettinger ‘’ Satu Mare, szkołę zawodową i fabrykę mebli „Polipol”. W kolejnych dniach odwiedzili miejscowość Negresti, w której znajduje się skansen posiadający dziewiętnastowieczne, wiejskie zabudowania z całego regionu, zakład garncarski, gdzie mieli możliwość wytworzenia swoich własnych naczyń i Karoly Castle. Istotnym elementem wymiany był udział w tradycyjnym rumuńskim dniu, kiedy zaproszeni goście (lokalne zespoły pieśni i tańca) prezentowali tradycyjne tańce rumuńskie, węgierskie i niemieckie, jak również regionalne potrawy. Na zakończenie całego pobytu wszyscy uczestnicy w barwnym i bardzo roześmianym gronie odtańczyli wspólny taniec na rynku miasta, przygotowywany przez cały tydzień. Wyjazd był bardzo udany, dał szansę na nawiązanie nowych, międzynarodowych znajomości. Kolejni uczniowie z niecierpliwością czekają na następne, równie interesujące wymiany!