TAKI MAŁY, TAKI DUŻY MOŻE KOLĘDNIKIEM BYĆ…
- Szczegóły
- DP
W niedzielę 17 stycznia już po raz drugi uczestniczyliśmy w Międzypokoleniowym Koncercie Kolęd „Pokłon oddajmy”-pod patronatem burmistrza Obornik Śl. i księży z parafii NSPJ. W koncercie nie uczestniczył cały wolontariat, jak to było w ubiegłym roku, gdyż tym razem zaprosiliśmy do wspólnego kolędowania 6-latki ze SP Nr 2 i musieliśmy zrównoważyć głosy.
Dzieci były wspaniałe, prawie doskakiwały do mikrofonów, żeby były lepiej słyszane. Pięknie akompaniowały nam też na instrumentach: trójkątach, grzechotkach, tamburynach naśladując głosy ptaków do kolędy „W dzień Bożego Narodzenia”. Chłopcy przebrani za pastuszków, a dziewczynki za aniołki znakomicie ilustrowali drugą z kolęd – „Oj maluśki, maluśki”. Skandując refren „Śpiewajcie i grajcie mu, małemu dzieciątku” zachęcali innych do śpiewania. Staraliśmy się z całych sił im dorównać: śpiewaliśmy na 2 głosy - alty i soprany, z podziałem na role, z podkładem mormorando, a nasi soliści Ania i Krystian ubrani byli w stroje ludowe.
Bardzo nam się podobało, że kolędowali i duzi, i mali. Bez przesady można powiedzieć, że różnica wiekowa wynosiła 60 lat, a może nawet więcej! Repertuar był bardzo zróżnicowany, od kolęd tradycyjnych po kolędy współczesne, a poziom wykonania naprawdę dobry. Wspaniałe było też to, że zamienialiśmy się rolami – raz byliśmy wykonawcami, a raz publicznością. Mogliśmy w ten sposób zbierać doświadczenia, porównywać się z innymi, pełniej odbierać repertuar , ale przede wszystkim dobrze się bawić - wspólnie śpiewać kolędy, ba nawet je tańczyć. W następnym roku dołączcie do nas jako wykonawcy albo jako publiczność. Naprawdę warto!
Danuta Pawlaczek wraz z wolontariuszami
EDUKACJA PRZECIW WYKLUCZENIU PRAWNEMU
- Szczegóły
- Emilia Buczak
W piątek 8 stycznia gimnazjaliści z klasy 3 GD wzięli udział w kolejnej edycji warsztatów z zakresu edukacji prawnej organizowanych i finansowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dwugodzinne warsztaty prowadzone przez p. Agnieszkę Makosz poświęcone były m.in. różnym formom cyberprzemocy oraz odpowiedzialności karnej osób młodocianych.
Emilia Buczak
KOLĘDNICY-WĘDROWNICY ODWIEDZAJĄ OBORNICZAN
- Szczegóły
- DP
Ferie! Nareszcie będzie można odpocząć, wyspać się, posurfować aż do bólu oczu - tak cieszył się niejeden(a) z naszej szkolnej społeczności. Niektórzy jednak postanowili spędzić ten czas inaczej. Mam na myśli „kolędników - wędrowników” jak żartobliwie się nazwaliśmy.
Uczniowie klasy pierwszej technikum postanowili, pod bacznym okiem pani Danuty Pawlaczek- reżysera i z logistyczną pomocą pani Liliany Kozioł - rodzica, kultywować tradycję ludową jaką są Kolędnicy.
Przygotowaliśmy program artystyczny, w którym zwyczajowo anioły chroniły Jezusa, diabeł do spółki ze śmiercią rozliczał Heroda, a narrator starał się wszystko zbalansować i z zapałem wyruszyliśmy na miasto. Wszyscy wystrojeni, a niektórzy kompleksowo uzbrojeni: diabeł w widły, anioły w skrzydła i aureole, Herod w miecz, Turoń w barwną, wystylizowaną na ludowo gwiazdę, a pozostali w stroje ludowe i instrumenty - wzbudziliśmy niemałe zainteresowanie wśród napotkanych przechodniów i kierowców, którzy uprzejmie przepuszczali nas na pasach.
Na początek jako cel obraliśmy ostoję naszej lokalnej władzy czyli, jak słusznie się domyślacie, Urząd Miasta i Gminy w Obornikach Śląskich. Ruszyliśmy naszych urzędników z posad … biurek i nawet nieźle nam poszło, gdyż kolędowali z nami. Przyjęto nas „czym chata bogata”: słodyczami, upominkami reklamowymi i - co najważniejsze - z dużą dozą życzliwości.
Tak zachęceni ruszyliśmy dalej chociaż całkiem blisko, bo do Obornickiego Ośrodka Kultury, gdzie wkroczyliśmy w sam środek trudnych obrad naszych władz na temat ustawy śmieciowej. Kiedy zapewniliśmy, że doskonale wgrywamy się w dyskusje, bo nasze stroje są przykładem ekonomicznego zagospodarowania materiałów wtórnych, chętnie nas wpuszczono. Chyba byliśmy dobrym przerywnikiem. Dostaliśmy nawet angaż od dyrektora OOK pani Haliny Muszak, na kolejną imprezę w tym dniu - „Koncert kolęd na ludowo”. Z żalem musieliśmy odmówić (większość uczniów była spoza Obornik i miała utrudniony dojazd ze względu na ferie ). Jednak przekupieni prezentami: słodyczami i pięknymi kartkami firmowymi obiecaliśmy w mniejszym składzie przywitać wraz z panią dyrektor widzów powyższej imprezy, co też uczyniliśmy.
Nie mogliśmy nie odwiedzić naszych pensjonariuszy ze Specjalistycznego Centrum pielęgnacyjno-opiekuńczego Ewa-Med, gdyż tam chodzimy jako wolontariusze. Po sąsiedzku odwiedziliśmy także pensjonariuszy z Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego „Słoneczniki”. I tak naprawdę wśród ludzi w podeszłym wieku odnaleźliśmy się najlepiej. Byliśmy we właściwym czasie i miejscu. A wiecie dlaczego? Bo właśnie starsze pokolenie najbardziej docenia tradycję i autentycznie najlepiej ją odbiera doskonale się bawiąc. Pewnie pomyślicie, że każda forma rozrywki będzie niezłym urozmaiceniem dłużącego się dnia. I to prawda, ale chodzi też o to, że dawniej kolędowanie było powszechne, stanowiło niezbędny element Świąt Bożego Narodzenia, o czym powoli się zapomina. My mając za patrona szkoły Władysława Reymonta czujemy się w obowiązku chronić i upowszechniać tradycję. Robimy to z wielką przyjemnością udowadniając, ,że jest ona nam bliska i naprawdę wspaniała. Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy pomogli nam, swoim talentem i zaangażowaniem, przygotować rekwizyty. Szczególne podziękowania dla Klaudii, uczennicy z gimnazjum, która, mimo iż poproszona w ostatniej chwili, pięknie nam akompaniowała na skrzypcach.
P.S.
A oto nasze wpadki-przypadki
Nasz spontaniczny diabeł -Kacper miał pewne obawy czy powinien tak mocno szarżować widłami w stronę widzów. Jego wątpliwości rozwiała się starsza pani . Kiedy chciał „wziąć ją na widły„ roześmiała się głosem młodej dziewczyny i to tak zaraźliwie, że wszyscy- także my- poszli w jej ślady.
Na koniec występu składaliśmy na ludowo noworoczne życzenia Umknęło nam, a może nie, że ludzie, do których kierujemy słowa ”aby w każdym kątku mieli po dzieciątku” nie są wieku prokreacyjnym. To znów rozbawiło wszystkich, ale najbardziej Czarka, który te życzenia składał.
Osobiście anonsowałam nas wcześniej w każdej placówce oprócz "Słoneczników” Miała to zrobić koleżanka z pracy, gdyż jest tam wolontariuszką. Z przyczyn różnych tak się nie stało. Mimo zaskoczenia naszą wizytą personel błyskawicznie zwiózł pacjentów do sali widowiskowej. Dziękujemy i gratulujemy „Słonecznikom” tak wspaniałych pracowników.
Jeden z kolędników wykazał się nadzwyczajną przedsiębiorczością. Spróbował swoich sił nie tylko jako kolędnik naszej grupy, ale zachęcony występem postanowił pokolędować na własną rękę. Stworzył własną trupę i był bardzo chętnie witany i obdarowywany. A więc duch w narodzie nie ginie. Oby tak dalej.
JASEŁKA 2015
- Szczegóły
- malneh
Jasełka w tym roku szkolnym przygotowała klasa 2B, pomagali uczniowie z klasy 2A, np. w roli narratora wystąpił Bartek Kondracki. W przedstawieniu była oczywiście Maryja z Józefem (Dominika Sowa i Maksym Turzański), pastuszkowie (Kornelia Rokitowska i Krzysztof Issel) i Aniołowie: Sara Machnik i Gosia Żuchora. Święta Rodzina długo chodziła w poszukiwaniu miejsca, w którym mogłaby odpocząć, ale z powodu tłumów przyjezdnych nie było dla nich miejsca. W roli mieszkańców Betlejem wystąpili: Sara Świtalska, Kamil Machowiak, Joasia Kowalska i Adrian Stankiewicz. Po narodzeniu Jezusa do stajenki przyszli trzej królowie przynosząc Dzieciątku dary, role królów zagrali: Natalia Gajewska, Klaudia Pyrka i Michał Kusztelak. W przerwach przedstawienia na skrzypcach znane nam kolędy grała Klaudia Kwietniewska z klasy 2G. Nad całością przedstawienia czuwał ks. Szymon Kula. Jemu i wszystkim aktorom serdeczne podziękowania za trud włożony w przygotowanie Jasełek, piękne stroje, Ewie Janikowskiej - za rekwizyty i przepiękną dekorację, klasie 2b za pomoc w przygotowaniu sali gimnastycznej, a wszystkim uczniom szkoły - za miłą, ciepłą i życzliwą atmosferę. Po Jasełkach odbył się Koncert Kolęd, w którym wzięły udział wszystkie klasy Gimnazjum i Liceum. Jury konkursowe oceniało stopień zaangażowania klasy w śpiewanie, przebrania, grę na instrumentach, choreografię... Konkurs wygrała klasa 3G, na drugim miejscu była klasa 2B, na trzecim - klasa 1G.
WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU KOLĘD WIELKIE GRATULACJE!
„ROMEO! CZEMUŻ TY JESTEŚ ROMEO?”
- Szczegóły
- DM
Kilkoro uczniów klasy 2 gimnazjum, natchnionych niedawno omawianą lekturą „Romea i Julii”, przedstawiło fragment utworu Szekspira. W skromnych warunkach sali bibliotecznej zabrzmiały ponadczasowe słowa o miłości….
W postać uśpionej tajemniczą miksturą Julii wcieliła się Karolina Urbaniak, otulony zielonym kocem Romeo – to Mateusz Nosek, ojca Laurentego skrytego pod miękkim szlafrokiem zagrał Julian Waniek, w cudownej kryzie, z mieczem u boku pojawił się Piotr Kurnicki jako Parys, surowy książę Werony – w purpurowym płaszczu (co robią pod nim Minionki???) – to Lidia Sikora, w roli pana Monteki wystąpił Aleksander Krasowski; wielozadaniowym rolom – służby i rodziny jednocześnie – podołali: Aurelia Durlej, Grzegorz Raczyński (spójrzcie, co za obuwie!!!).
Gratuluję pomysłowości!!!
Dorota Matusiak
GIMNAZJALIŚCI W ROLI DZIENNIKARZY
- Szczegóły
- DM
Uczniowie klasy 2 gimnazjum otrzymali zadanie przeprowadzenia wywiadu z wybranym pracownikiem naszej szkoły. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś nowego o nauczycielach – zapraszam do lektury. (Wybrane rozmowy przepisała Karolina Urbaniak z klasy 2gimnazjum).
Dorota Matusiak
Strona 166 z 221