ŚCISŁOWCY NA FESTIWALU NAUKI
- Szczegóły
- Julian Furtak
XIX edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki już za nami. Jak co roku nie mogło zabraknąć na licznych wykładach i pokazach naszych uczniów.
21 września klasa 2B o profilu matematyczno-fizycznym uczestniczyła w wykładach z pokazami w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Przy wejściu do Instytutu przywitały nas Krasnale Intibski: Temperaturiusz, Magnesjusz i Luminescencjusz. Pierwszy wykład pt. "Elektryczność i magnesy" prowadziła dr Maria Szlawska. Takimi słowami autorka zapraszała na wykład: "Jesteśmy otoczeni urządzeniami, które do swojego działania potrzebują elektryczności. Nie wyobrażamy sobie życia bez niej. Podczas bogato przeplatanego demonstracjami wykładu będzie można dowiedzieć się, jak można wytworzyć prąd. Zostanie wyjaśnione, co łączy prąd i magnetyzm, jak działa elektromagnes i co ma wspólnego z magnesem na lodówce."
Drugi wykład prowadził dr hab. Adam Pikul i nosił tytuł "Dlaczego żarówka/płomień świeci?". Na wykładzie bogato ilustrowanym pokazami dowiedzieliśmy się m.in. dlaczego przedmioty mają kolory i dlaczego ubranie kupione w sklepie czasami wygląda inaczej po przyniesieniu do domu. Dowiedzieliśmy się też, czy każdy przedmiot może świecić własnym światłem, co to jest ciało doskonale czarne i czy jest ono rzeczywiście zawsze czarne. Zobaczyliśmy również świecące gazy i przedmioty.
Bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia umówiliśmy się już na kolejne spotkanie w NTiBS w ramach już XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
SUKCES W KONKURSIE PRZEDMATURALNYM
- Szczegóły
- Julian Furtak
Bartosz Macikowski zajął I miejsce, a Karol Żuk III miejsce w Dolnośląskim Konkursie Przedmaturalnym z Biologii - edycja 2013.
Adrian Czerwiński zajął I miejsce w Dolnośląskim Konkursie Przedmaturalnym z Fizyki - edycja 2013.
Gratulujemy!
Konkurs odbył się 19 kwietnia w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Do finału w czterech kategoriach zakwalifikowało się z całej Polski 40 uczestników.
DOLNOŚLĄSKI KONKURS PRZEDMATURALNY 2013
- Szczegóły
- Julian Furtak
Zapraszamy do udziału w Dolnośląskim Konkursie Przedmaturalnym
Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów naukami ścisłymi i przyrodniczymi oraz pomoc w przygotowaniach do matury. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadgimanzjalnych Dolnego Śląska. Konkurs ma charakter otwarty i organizatorzy zapraszają do udziału uczniów z innych województw.
Konkurs polega na rozwiązaniu zadań konkursowych o poziomie zgodnym z wymaganiami maturalnymi na poziomie podstawowym i rozszerzonym.Udział w konkursie jest bezpłatny.W ramach Dolnośląskiego Konkursu Przedmaturalnego są przeprowadzane konkursy dla przedmiotów matematyka, fizyka, chemia, biologia.Dla każdego przedmiotu jest opracowany odrębny regulamin, który dodatkowo określa:
- warunki i terminy zgłaszania uczestników,
- harmonogram etapów,
- zasady wyłonienia uczestników i przeprowadzenia części finałowej,
- zasady wyłonienia Laureatów Konkursu.
Konkurs jest realizowany z wykorzystaniem Platformy Edukacyjnej E-WIEDZA.edu.pl. Organizatorem konkursu jest Centrum Kształcenia Ustawicznego „Scientia Institute”. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu zapewnia wparcie metodyczne w organizacji Konkursu i rekomenduje go uczniom szkół ponadgimnazjalnych.
Opiekunami konkursu są nauczyciele matematyki, fizyki, chemii oraz biologii.
WARSZTATY ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU W PAWŁOWICACH
- Szczegóły
- iwonad
W dniach 12-14 listopada br. Wzięliśmy udział w WARSZTATACH ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU W PONADREGIONALNYM ROLNICZYM CENTRUM KONGRESOWYM WROCŁAWSKIEGO UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO i ARBORETUM W PAWŁOWICACH.
W warsztatach brali udział uczniowie z klas II i IV Technikum Architektury Krajobrazu (Aneta Syrnyk, Magdalena Ługowska, Anna Freus, Klaudia Będkowska, Klaudia Kowalska, Klaudia Antolak, Joanna Fornagiel, Karolina Sienkiewicz, Patrycja Staroń, Tomasz Flasza, Marcin Groń i Marcin Kostrz), opiekunem była pani Iwona Drożdż.
W czasie pobytu w Pawłowicach wraz z uczniami architektury krajobrazu z techników w Rakowicach, Miliczu i Bolesławcu zgłębialiśmy tajniki wiedzy z architektury krajobrazu, a pomagali nam w tym wykładowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Pierwszego dnia odbyły się wykłady tematyczne z zakresu: małej architektury, wody, iluminacji świetlnej, nawierzchni oraz zasad kompozycji. Na koniec dnia pojechaliśmy zwiedzić Ostrów Tumski i Rynek. Drugiego dnia odbyły się warsztaty, w których podzielono nas na grupy 4-osobowe, w których musieliśmy opracować plakaty dotyczące pojęcia Natury. Wieczorem pojechaliśmy do kina. Trzeci dzień pobytu w Pawłowicach rozpoczął się prezentacją wykonanych projektów, następnie odbyło się głosowanie, w którym wyłoniliśmy 3 najlepsze prace. Pierwsze miejsce zajęła grupa, w której składzie był uczeń klasy IITA Marcin Groń, drugie miejsce zajęła grupa z Magdaleną Ługowską z IVTA a trzecie grupa z Patrycją Staroń z IITA. Laureaci zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Każdy z uczestników otrzymał zaświadczenia o ukończeniu warsztatów. Pobyt w Pawłowicach zakończyliśmy spacerem po arboretum pawłowickim.
oprac: A. Syrnyk, M. Ługowska
opiekun Grupy: Iwona Drożdż
MARATON PISANIA LISTÓW 2015
- Szczegóły
- MZ
W tym roku udało się napisać 422 listy w dwóch sprawach: dziewczynek z Burkina Faso zmuszanych do małżeństw oraz Yeceni Armen z Meksyku,która była torturowana, dopóki nie przyznała się do zabójstwa swojego męża.
Apelowaliśmy do rządu Burkina Faso,aby egzekwował obowiązujące prawo i chronił dziewczęta oraz młode kobiety przed małżeństwami z przymusu. Meksykański rząd wzywaliśmy a kolei do wycofania zarzutów postawionych Yecenii Armenty i jej natychmiastowego zwolnienia. Mamy nadzieję, że jak co roku nasze listy pomogą poprawić sytuację osób, w sprawie których pisaliśmy.
MARATON PISANIA LISTÓW 2014
- Szczegóły
- MZ
W tym roku po raz kolejny uczniowie z naszej szkoły chwycili długopisy i włączyli się w akcję Maratonu Pisania Listów. Tegorocznymi bohaterami były kobiety i dziewczęta z Mkhondo - RPA, które dotyka wysoki wskaźnik śmiertelności okołoporodowej. Z raportów Amnesty International wynika, że wiele kobiet jest tam źle traktowanych w przychodniach i szpitalach, a dostęp do opieki zdrowotnej jest utrudniony z powodu braku personelu oraz tanich połączeń transportowych w regionie. Natomiast w Indiach w 1984r. miała miejsce największa katastrofa przemysłowa w historii w mieście Bhopal. Po upływie 30 lat osoby poszkodowane wciąż walczą o sprawiedliwość, a firmy związane z tą sprawą wciąż nie zostały pociągnięte do odpowiedzialności. Teren fabryki nie został oczyszczony. Utrzymujące się skażenie środowiskowe narusza prawa człowieka już kolejnych pokoleń, które mieszkają w pobliżu opuszczonego zakładu. Wspólnie wzywaliśmy władze w Indiach do oczyszczenia terenu dawnej fabryki oraz zapewnienia, że korporacje winne wycieku gazu i zanieczyszczenia zostaną pociągnięte do odpowiedzialności, a władze RPA do podjęcia działań, by uchronić kobiety przed bezsensowną śmiercią w ciąży i po porodzie. Łącznie udało nam się napisać 1011 listów!
Strona 211 z 215